Regióny Košice

Píliari sa dnes stretávajú pri Turzovskom jazere. Gelnické Lomidrevo je tu opäť po dvoch rokoch

Gelnické Lomidrevo poktačuje po dvojročnej prestávke. ZDROJ: košice online

GELNICA – Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou nového koronavírusu si v Gelnici v sobotu svoje sily zmerajú piliari z východného Slovenska. Novinkou v 13. ročníku Gelnického Lomidreva je miesto jeho konania, uskutoční sa pri Turzovskom jazere. Informoval o tom Košický samosprávny kraj na svojej internetovej stránke.

 

“Teší nás, že Gelnické Lomidrevo sa po dvoch rokoch obmedzení vracia na mapu kultúrnych podujatí v našom kraji. Je to podujatie naviazané na bohatú históriu drevorubačstva a prírodné bohatstvo Hnileckej doliny,” povedal predseda Košického samosprávnrho kraja Rastislav Trnka s tým, že v okrese Gelnica, známom najmä pre svoju banícku históriu, je ťažba a spracovanie dreva dodnes jednou z hlavných možností, ako sa zamestnať.

Piliarov na súťaži, ktorá sa začne o 13.00 h, čaká šesť disciplín, montáž a demontáž motorovej píly, odvetvovanie, rezanie na čas, štiepanie metrovice, rezanie metrovice a spúšťanie dreva na terč.

Zmenou miesta konania Gelnického Lomidreva chcú organizátori na podujatie prilákať aj nových návštevníkov. “Divácky atraktívny bude slackline, teda chodenie po lane priamo nad Turzovským tajchom,” priblížil kraj jedno z lákadiel. Ďalšími majú byť ukážky práce troch rezbárov či pre deti rozprávkový svet Haravara, otvorená bude aj štôlňa Jozef a Banský skanzen pri dolnom Turzovskom tajchu.

Podujatie podporil Košický samosprávny kraj v rámci programu Terra Incognita.