Regióny Košice Top

Otrokár z Michaloviec väznil v dome hrôzy desiatky ľudí! Maroš Tancoš spoznal svoj trest

Otrokári Maroš Tancoš a Joanna Gomulska spoznali svoj trest. Zdroj: BBC

SLOVENKO/SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO – Otrokár z východného Slovenska Maroš Tancoš (46) a jeho spolupáchateľka z Poľska Joanna Gomulska (46) si pred bristolským súdom vypočuli nemilosrdný verdikt. Za zotročovanie a obchodovanie s ľuďmi si Slovák Tancoš odpyká 16 rokov za mrežami a Poľka Gomulska 9 rokov. Dom, kde väznili desiatky ľudí, nazývali obete “brána do pekla”.

 

Dvojicu uznal v stredu minulý týždeň britský súd vinných z moderného otroctva a obchodovania s ľuďmi. Vzhľadom na závažnosť prípadu súd rozhodol, že si obaja budú musieť odpykať prinajmenšom dve tretiny trestu, kým budú môcť požiadať o predčasné prepustenie, namiesto zvyčajnej polovice vymeranej sadzby. Tancoš si tak za mrežami posedí viac ako desať rokov. Na vyšetrovaní závažnej cezhraničnej kriminality od roku 2017 spolupracovali policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácií s Okresnou prokuratúrou Košice a britskou jednotkou NCA. Slovák Tancoš a Poľka Gomulska pod zámienkou lepšej budúcnosti a výhodného zárobku do Spojeného kráľovstva nalákali viac ako 40 ľudí. Prevažne Rómov z východného Slovenska, ktorí vyrastali v detských domovoch, kde mal mať Tancoš kontakty. Išlo o ľudí vo veku starších tínedžerov do 30 rokov. Namiesto idylky v zahraničí však Slovákov zotročili a držali v nehumánnych podmienkach.

Tancoš, Gomulska, otrokári
Maroš Tancoš a Joanna Gomulska spoznali svoj trest. Zdroj: BBC

Pracovali vo dne v noci

Bristolský súd vypočul viaceré obete, ktoré tvrdili, že cez deň ich otrokári nútili pracovať v autoumyvárni a v noci vykonávali aj iné práce, ako balenie mlieka, či triedenie balíkov. Pričom obete svoje zárobky nikdy nevideli. Otrokárska dvojica ich míňala na hazardné hry, kupovanie áut a financovanie ich bohémskeho životného štýlu.

Britský denník BBC uvádza, že vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry zistili, že Tancoš a Gomulska nevyplatili minimálnu mzdu poškodeným vo výške 923 835 libier, čo predstavuje viac ako jeden milión eur. Policajti ju vypočítali tak, ako keby Tancoš vyplácal svojim obetiam minimálnu mzdu za odpracovaných osem hodín denne. V rokoch 2010 až 2017, kedy trestnú činnosť páchali z účtov obetí previedli ďalších takmer 300-tisíc libier, čo je niečo vyše 340-tisíc eur.

Keď dvojicu bristolský sudca poslal za mreže, podľa BBC povedal, že obete pre nich „predstavovali peňažnú hodnotu, ako by dobytok na farme”. „Dvojica väznila svoje obete na nútené práce výhradne pre svoj finančný prospech,” dodal. Súd podľa britského denníka ďalej uviedol, že pri príchode do Spojeného kráľovstva si manželia zobrali doklady totožnosti a telefóny svojich obetí, čo znamená, že nemohli samostatne odcestovať ani odísť. Novodobí otrokári držali svoje obete ako väzňov „v núdznych podmienkach v dome v Bristole a vystavovali ich bitiu a vyhrážkam smrťou.”

Galéria
Tancoš, Gomulska
Ľudí držali v hrozných podmienkach, bez postelí. Zdroj: BBC
Tancoš, Gomulska
Obete opísali nehumánne podmienky a väznenie. Zdroj: BBC
navigate_before
navigate_next

Obete

Denník BBC priniesol aj viacero výpovedí ľudí, ktorí si na vlastnej koži tyraniu v dome hrôzy zažili. Žena, ktorá prišla do Spojeného kráľovstva, aby si našla lepšiu prácu povedala, že pred príchodom dvojicu nepoznala, ale bolo jej povedané, že “všetko bude zabezpečené”. Napriek tomu, že pracovala v mnohých zamestnaniach predtým, Tancoš, ktorý kontroloval bankové účty svojich obetí, jej zaplatil len 200 eur. „Nestihli sme spať,“ uviedla pre BBC. “Pracovali sme, mali sme nejaké jedlo, potom sme išli spať a potom sme museli ísť do práce,“ dodala.

Ďalšia tehotná žena rozprávala o strašných podmienkach, ktoré prežívala ako obeť novodobého otroctva. Dieťa priviedla na svet priamo počas práce, “Vedela som, že nemôžem odísť, nemohla som nič robiť,“ hovorí pre denník.

Iná žena uviedla, že spala v jednej izbe s piatimi alebo šiestimi ďalšími ženami, zatiaľ čo v podkroví spalo šesť až sedem mužov. Tancoš podľa nej riadil ich životy natoľko, že museli požiadať o povolenie, aby mohli ísť aspoň do obchodu. Nehumánne podmienky zapríčinili, že jej dcéra bola na tom zdravotne veľmi zle, keď sa narodila, pretože žili v izbe bez postele a len s matracom na podlahe. “Keď sa moje dieťa narodilo, bolo podvyživené, bolo to strašné,” cituje ženu BBC.

Jedna z mnohých obetí pre BBC povedala, že dom vyzeral spočiatku pekne, ale čoskoro sa “stal bránou do pekla”, keď zistili, že život nebude taký, ako si predstavovali. “Išiel som tam, pretože som chcel zabezpečiť svoju rodinu a dať im viac, ako mali na Slovensku, ale život, ktorý som mal v Marošovom dome, mi úplne zmenil život,“ zhrnul muž.

Tancoš, Gomulska, autoumyváreň
Autoumyváreň v ktorej dvojica nútila svoje obete pracovať. Zdroj: BBC

Medzinárodná spolupráca

Na dolapení novodobých otrokárov, vzhľadom na Tancošov pôvod spolupracovala aj slovenská polícia. „V týchto dňoch boli vo Veľkej Británii odsúdení Slovák a Poľka, na zdržaní ktorých participovali aj slovenské orgány – Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru,“ uviedli muži zákona na sociálnej sieti. Spoločný vyšetrovací tím bol zriadený v novembri roku 2017 a slúžil na vyšetrovanie závažnej cezhraničnej kriminality. „Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácií s Okresnou prokuratúrou Košice I na území Slovenska zabezpečovali dôkazy o páchaní tejto trestnej činnosti a aj podľa už vo Veľkej Británii medializovaného konštatovania riaditeľa britskej pobočky NCA v Bristole zohrali kľúčovú úlohu,“ napísali policajti s tým, že k zriadeniu spoločného tímu prispela aj sprostredkovateľská a organizačná činnosť slovenského a britského zastúpenia medzinárodnej organizácie Eurojust so sídlom v Haagu.