Regióny Prešov Košice

Oslavy Nové roka si o polnoci na východnom Slovensku, užijú Rusíni. Platí pre nich juliánsky kalendár

Rusíni budú v noci vítať Nový rok podľa juliánskeho kalendára. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk

PREŠOV – Vítanie Nového roka čaká v noci z piatka na sobotu (14. 1.) Rusínov, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom. Oproti novšiemu, gregoriánskemu je posunutý o 13 dní. Vo viacerých obciach a mestách sa budú konať silvestrovské oslavy.

 

“Čo sa týka tých osláv, dá sa povedať, že je to skôr také symbolické. V súčasnosti na sociálnych sieťach sa dosť promuje, že Rusíni slávia Nový rok. Pripomíname si to plesmi a zábavami, ktoré sa konajú aj dnes. Rovnako sa budú konať i v najbližších dňoch novoročné oslavy. Viem o podujatiach v Humennom, Levoči, Prešove a v ďalších mestách, čiže symbolicky sa to pripomína,” uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš. Myslí si, že už to nie je také intenzívne ako v minulosti, “ale chceme sa nejako trošku tak sem-tam zviditeľniť a odlíšiť. Toto je veľmi dobrý nástroj na zviditeľnenie,” vysvetlil Karaš s tým, že v noci nebude chýbať prípitok vo viacerých rodinách. Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry (SNM – MUK) v Prešove v piatok popoludní pripravilo podujatie venované Novému roku podľa juliánskeho kalendára.

“V programe sa predstavia bratia Morochovičovci. Jeden z nich, Miroslav, je choreograf. Príde s tanečníkmi, svojimi študentmi, ktorí pôsobia v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve a Poddukelskom umeleckom ľudovom súbore. Zatancujú nám a s bratmi sa porozprávame, ako oni v minulosti vo svojej rodnej obci Pčolinné prežívali vianočné a novoročné obdobie a aké tradície a zvyky sa u nich zachovali. Vladimír Morochovič je známy bratislavský šéfkuchár, získal rôzne ceny vo svete. Je odborník na svetovú, ale i rusínsku kuchyňu. Bude hovoriť o svojich skúsenostiach a vzťahu k rusínskej, materskej kuchyni. Pripraví nám ukážky jedál, hríby s rôsolom, fazuľu a opekance,” priblížila kultúrno-propagačná manažérka SNM – MUK v Prešove Jana Truščinská s tým, že podujatie sa začne o 16.00 h. Hudobným hosťom budú speváčky Dominika a Blažena Šuťákové, dvojnásobné laureátky Makovickej struny. K Rusínom sa na Slovensku podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 hlási viac ako 63.000 ľudí. Pred desiatimi rokmi sa ich prihlásilo približne 34.000.