Regióny Košice

Opitých vodičov pribúda! Košickí policajti od začiatku roka chytili 763 podgurážených motoristov

Ilustračné. Zdroj: FB / Polícia SR - Banskobystrický kraj

KOŠICKÝ KRAJ – Denne policajti odhalia na cestách Košického kraja nezodpovedných vodičov, ktorí si bez problémov sadnú za volant pod vplyvom alkoholu. Za deväť mesiacov tohto roka policajti na cestách Košického kraja prichytili až 763 nezodpovedných vodičov. Takmer 390 z nich „nafúkalo“ viac ako jedno promile.

„V piatok dopoludnia policajti zastavili 60-ročného vodiča v meste Gelnica, ktorý šoféroval Audi A4. Počas kontroly bol podrobený dychovej skúške s výsledkom 1,35 promile. Večer o 20.00 h nezvládol vedenie vozidla a zišiel z cesty 72-ročný vodič v obci Mokrance v okrese Košice-okolie. Pri nehode sa nezranil, ale nafúkal 0,85 mg/l alkoholu v dychu, čo predstavuje 1,77 promile alkoholu,” informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. V sobotu okolo 4.20 h opitý vodič spôsobil dopravnú nehodu v obci Zemplínsky Klečenov.

Bezprostredne po nehode bola jeho dychová skúška pozitívna 0,63 mg/l alkoholu v dychu (v prepočte 1,31 promile). „Krátko pred 18. hodinou opitý vodič nezvládol riadenie vozidla a narazil do zvodidla na moste pred obcou Hatalov v okrese Michalovce. Po nehode sa podrobil dychovej skúške s hodnotou 2,25 promile,” pokračuje hovorkyňa.

Vodičom bol na mieste zadržaný vodičský preukaz, boli obmedzení na osobnej slobode a umiestnení do cely policajného zaistenia s obvinením za ohrozenie pod vplyvom návykovej látky „na krku“. Trestná sadzba je až jeden rok väzenia

Jazdili aj napriek zákazu šoférovať

„Odvaha“ nechýbala aj vodičom, ktorí šoférovali aj napriek zákazu, čím sa dopustili protiprávneho konania. Už čelia obvineniu za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia a putovali do policajnej cely.

„V piatok popoludní v obci Iňačovce v okrese Michalovce policajti zastavili a kontrolovali vodiča traktora značky Zetor 7745, pretože mu na traktore nesvietili stretávacie svetlomety. Doklady pri sebe nemal. Policajti lustráciou v policajných systémoch zistili, že vodič má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu do mája 2022,” uviedla Mésarová.

V nedeľu nadránom policajti zastavili a kontrolovali v meste Strážske v okrese Michalovce vodiča vozidla Škoda Octavia z dôvodu poškodeného predného svetlometu. Nerešpektujúc rozhodnutie humenských „dopravákov“, ktorí vodičovi uložili zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do apríla 2022, Humenčan viedol vozidlo aj napriek zákazu.

„V nedeľu popoludní policajti z Plešivca zastavili vodiča vozidla Toyota RAV4 v obci Ardovo v okrese Rožňava. Aj tento vodič šoféroval v čase zákazu (do februára 2024). Všetkým vodičom bola ďalšia jazda zakázaná,” dodala hovorkyňa. Po dokázaní viny obvineným vodičom hrozí až dvojročné väzenie.