Regióny Košice

Opäť bude veselo. Do Detskej fakultnej nemocnice Košice sa vrátili zdravotní klauni

Zdroj: TASR / Marko Erd

KOŠICE – Zdravotní klauni sa takmer po štvormesačnej prestávke opäť vrátili do Detskej fakultnej nemocnice Košice. V pondelok ráno vítali zamestnancov. Za hospitalizovanými deťmi budú chodiť na jednotlivé oddelenia a objavia sa aj v čakárňach ambulancií. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Jana Holubčíková s tým, že ich návštevy boli prerušené pre vážnu epidemiologickú situáciu.

 

Do nemocnice sa vrátil tím ôsmich profesionálnych zdravotných klaunov. Sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 a svoje červené nosy majú nasadené na respirátore, hospitalizované deti budú rozveseľovať rôznymi rekvizitami vrátane hudobných nástrojov.

V deň svojho návratu vítali pri vstupe do budovy nemocnice zamestnancov prichádzajúcich do práce. „Stretnutie s personálom bolo pre nás veľmi vzácnym stretnutím. Oni sú tí, na ktorých pleciach je celá ťarcha. Radi sme im dopriali aspoň kúsok relaxu, úsmevu, pochopenia, uvoľnenia a v neposlednom rade ocenenie za ich ťažkú, náročnú a obetavú prácu. Nevieme sa dočkať stretnutia s pacientmi, ktorí sú v tomto období ešte viac izolovaní od vonkajšieho sveta,“ povedala zdravotná klaunka a koordinátorka východoslovenského tímu Zuzana Gibarti.

Zdravotný klaun Michal Kucer, ktorý vystupuje ako doktor Vasiľ Motor, považuje návrat do nemocnice za veľkú výzvu. „V čase, keď v nemocniciach musel personál podávať nadľudské výkony a pacienti sa často cítili osamelí, sme nemali možnosť navštíviť ich. Po dlhých mesiacoch sa nám znova otvárajú dvere priamo na oddelenia a pred nami stojí veľká výzva, vrátiť úsmev do nemocníc,“ uviedol.