Nový primátor Sečoviec otvorene o KAUZE PRÍJMANIA ÚPLATKOV: Bude potrebný komplexný audit!

SEČOVCE – Obyvatelia Sečoviec ( okres Trebišov) zažívajú posledné obdobie dosť rušné dni. Po tom, ako ich dlhoročného primátora Jozefa Gamráta (60) obvinili elitní policajti NAKA z korupcie, ostali v šoku. Preto boli v sobotu, 23. októbra, uskutočnené doplňujúce voľby na post nového primátora mesta, v ktorých nakoniec zvíťazil 36-ročný Dominik Frajkora s počtom 615 hlasov. Ten exkluzívne poskytol rozhovor pre Zoznam.sk

 

Bývalý primátor Sečoviec Jozef Gamrát sa 18. marca tohto roka vzdal mandátu po tom, ako ho vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil zo zločinu prijímania úplatku v kauze prideľovania mestských bytov. Vyšetrovateľ v prípade obvinil šesť osôb. Gamráta a ešte jednu osobu zo zločinu prijímania úplatku, zvyšných štyroch z prečinu podplácania.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry deň po zadržaní primátora podal návrh väzobného stíhania z dôvodu kolúznej a preventívnej väzby. Sudkyňa nahradila väzbu obvineného dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložila mu primerané povinnosti a obmedzenia.

Bývalý primátor Sečoviec Jozef Gamrát bol obvinený z príjmania úplatkov. Zdroj: secovce.sk

Preto boli minulú sobotu uskutočnené predčasné voľby na nového predstaviteľa mesta. Novozvolený primátor Dominik Frajkora sa rozhodol uskutočniť komplexnú revíziu v kauze prideľovania mestských bytov. „Bude potrebný komplexný audit, tak aby bol stôl čistý hneď od začiatku. Následne k tomu zaujmem relevantné stanovisko,“ uviedol nový primátor mesta.

Proti nezákonnému konaniu, ktorého sa dopustil v minulosti jeho predchodca, sa rozhodol bojovať úplne novým systémom. „Plánujem zaviesť transparentný systém prideľovania mestských bytov, tak aby sa nedal obchádzať a v budúcnosti spochybňovať ako tomu bolo do teraz.“

Na problém s bytmi upozorňoval aj kontrolór Sečoviec Radovan Wawrek, ktorý našiel nezrovnalosti pri prideľovaní bytov bez vedomia a súhlasu zastupiteľstva.

„Konal som na základe poverenia zastupiteľstva, aby som urobil kontrolu. Vykonal som ju a následne bolo na ďalšom zastupiteľstve prijaté nové všeobecne záväzné nariadenie o prideľovaní bytov. Toto už rešpektuje všetky zákonné normy. Pokiaľ viem, zrejme ide o 11 bytov, ktoré pridelil priamo primátor. Komu ich prideľoval, ja neviem. Ja som len kontroloval stav, či je všetko v súlade so zákonom,“ povedal Wawrek ku kauze.

Frajkora: Mesto rokmi upadalo

Ako sám povedal, už niekoľko rokov doplácali obyvatelia Sečoviec na nesprávne rozhodnutia vedenia mesta. To bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol ísť sám do kandidatúry. „Moje rozhodnutie kandidovať na primátora mesta Sečovce sa formovalo postupne s narastajúcou nespokojnosťou nielen mňa, ale i iných obyvateľov mesta. . Pohľad na naše mesto potrebuje dostať nový nádych a vzhľad. Sečovce sú miesto, kde som mal možnosť cítiť ľudskosť, priestor na oddych, šport, vnem kultúry, či viac zelenej farby a rozkvitnutých častí, ale momentálne ho vnímam so zármutkom, ako rokmi upadalo, doslova zaniklo v mnohých oblastiach, či vyhnalo viacero mladých rodín vzhľadom k situácii, ktorá tu panuje. Nechcem kritizovať, ale realizovať zmenu,“ hovorí novozvolený primátor.

„Trpezlivosť je devízou do ťažkých časov, ktoré ma po nástupe do funkcie čakajú, chcem položiť základy mnohým víziám a riešiť konštruktívne havarijný stav, v ktorom sa mesto Sečovce nachádza. Obyvatelia potrebujú a očakávajú činy, ktoré dokážu prinavrátiť dôveru a dokázať zmenu vzhľadu a fungovania,“ dodáva na záver.

Viac o téme: korupcia, podplácanie, Primátor, rozhovor, Sečovce, voľby

Súvisiace články