Regióny Košice Top

Nové sídlisko ROZHÁDALO starostov! V Košiciach má vyrásť štvrť pre 20-tisíc ľudí

Plán výstavby novej obytnej zóny v roku 2018. Zdroj: kosice.sk

KOŠICE – V Košiciach má v priebehu niekoľkých rokov vyrásť štvrť pre viac ako 20- tisíc ľudí. Rozhodli o tom nedávno poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí schválili zadanie pre Územný plán zóny s názvom Obytná zóna Košice – Girbeš I. Štvrť by sa mala nachádzať na lúke medzi sídliskom KVP a Myslavou. Starostovia týchto mestských častí však na samotnú výstavbu nemajú rovnaký názor.

 

Územie na, ktorom má v priebehu niekoľkých rokov pribudnúť okolo 5000 bytov sa nachádza na hranici medzi mestskou časťou KVP a Myslavou s tým, že približne 90 percent územia administratívne spadá do katastra Myslavy a zvyšok patrí pod Sídlisko KVP. Plocha plánovanej obytnej zóny Girbeš I zaberá vyše 10 hektárov a určujúcim limitom je aj zvažujúci sa terén smerom do údolia.

Územie, na ktorom má vyrásť nová obytná zóna Girbeš I. Zdroj: kosice.sk

Lokalita sa nachádza mimo zastavaného územia mesta a je obklopená prevažne poľnohospodárskou pôdou a plochami trvalých trávnych porastov. V platnom územnom pláne je definovaná ako plocha viacpodlažnej bytovej výstavby.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) chce radnica v rámci územného plánovania zabezpečiť čo najdetailnejšie podmienky toho, čo bude mesto požadovať. „Ide o plán postaviť 5 000 bytov, samozrejme, nie v priebehu nasledujúceho roka – dvoch, ale postupne s tým, že developer má záujem v prvej etape postaviť približne 1 500 bytov,“ informoval.

Starostka Myslavy je nadšená

Starostka mestskej časti Myslava Iveta Šimková je z projektu nadšená. Ako sama povedala ide o „nádherný projekt, ktorý musí každý uvítať“. „Myslava je rada, Myslavčania sú šťastní, že konečne pribudne niečo v katastri Myslavy. Nebude trpieť historická Myslava ani obyvatelia, riešime krásny projekt na zelenej lúke a na rozdiel od iných nebude výstavba zasahovať do komfortu bývania. Nejde teda o zahusťovanie,“ uviedla Šimková.

Vývoj sa podľa starostky nedá zastaviť. „Dnes sme tu my, o 10 rokov tu budú iní. Áno, poďme do toho projektu, naša jednoznačná požiadavka je, aby kataster ostal.“

Lörinc: Zvýšia sa náklady

Jej nadšenia však nezdieľa starosta mestskej časti KVP Ladislav Lörinc, ktorý má voči navrhovanému sídlisku viacero výhrad. Podľa neho sa s nárastom počtom obyvateľov skomplikuje aj dopravná situácia. Riešiť podľa starostu treba napojenie ciest, ktoré zažijú nápor.

„Ak si pozriete to územie, je nelogické, že púšťame takú výstavbu do dediny, je to pokračovanie Sídliska KVP, obyvatelia budú využívať školy a škôlky, mestskej časti sa zvýšia náklady.“

Lörinc taktiež vyžaduje, aby bolo KVP zmluvnou stranou pripravovanej zmluvy o spolupráci medzi mestom Košice, Myslavou a budúcim investorom. Navrhol tiež, aby bola sídlisku uhradená časť výnosu z poplatku za rozvoj, ktorý mesto Košice v podiele 50 percent dostane.

Jedna mestská časť bude rásť na úkor druhej

Skepticky sa k novému projektu stavajú aj niektorí poslanci, ktorí sa obávajú toho, že nové sídlisko s 5 000 bytmi môže prevalcovať identitu a ráz starej mestskej časti, ktorej prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia.

Starosta Pereša Jozef Karabin zasa situáciu pripodobňuje k Perešu a Lorinčíku. Hovorí, že pri jeho výstavbe sa ničili cesty v Pereši, ktorý si na ne vzal úver, no poplatok za rozvoj aj podielové dane išli Lorinčíku. „Pereš sa zničil a Lorinčík sa rozvíja na náš úkor, druhá mestská časť sa stavala cez nás.“ Karabin si myslí, že obyvatelia Myslavy by sa mali k výstavbe vyjadriť v referende.

Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka si však uvedomujú, že mesto sa musí rozvíjať a potrebuje stavať nové byty. „Je ich nedostatok, vieme, že mladé rodiny hľadajú byty, je našou povinnosťou zabezpečiť rozvoj.“