Regióny Košice Top

NEUVERITEĽNÝ PRÍPAD: „UNESENÉHO” košického notára OBVINILI! Sprenevera viac ako MILIÓN eur

V tomto dome na Kmeťovej ulici sídli notársky úrad Vojtecha Kavečanského. Zdroj: zoznam.sk

KOŠICE – Prípad Košického notára Vojtecha Kavečanského nemá obdoby! Od mája tohto roku sa jeho osobou zaoberajú médiá a polícia. Verzií, ktoré by objasnili zmiznuté peniaze z notárskeho trezoru, bolo mnoho. V súčasnosti sedí vo väzbe na Floriánskej ulici v Košiciach za obzvlášť závažný zločin sprenevery.

 

Na prelome apríla a mája bol nahlásený ako nezvestný. O deň na to prišiel sám na políciu s vysvetlením. Vraj  keď prišiel 30. apríla na overenie podpisu do jednej z obcí v okrese Košice-okolie, zastalo pri ňom neznáme auto a dvaja ľudia ho pod hrozbou ublíženia jeho rodine prinútili sadnúť do auta a vrátiť sa do Košíc. Z trezora vo svojom úrade musel vraj pod hrozbou vybrať štyri milióny eur v hotovosti, a tie 1. mája odviezť na odpočívadlo do Rakúska, po čom ho mali únoscovia prepustiť.

„Môžem potvrdiť, že vo vami uvedenom prípade vyšetrovateľ Policajného zboru začal trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu vydieračského únosu. Vzhľadom na to, že v danej veci sa vykonávajú procesné úkony, nateraz nie je možné poskytnúť bližšie informácie,” informovala policajná hovorkyňa Jana Mésarová v polovici mája.

Únos nepotvrdili, spreneveru áno

Policajti urobili viacero krokov potrebných pre zabezpečenie dôkazov. Výpisov z bankových účtov, kamerových záznamov a podobne. Vypočutí boli viacerí svedkovia. Vyšetrovanie však verziu o únose nepotvrdilo. Naopak, porušenie zákona odhalili v konaní Kavečanského.

„Na základe dôsledne vykonaného vyšetrovania vyšetrovateľom Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach, odboru kriminálnej polície Košice, v úzkej súčinnosti s dozorujúcou prokurátorkou Okresnej prokuratúry (OP) Košice I, bolo dňa 4. augusta 2021 vznesené  obvinenie V. K. za obzvlášť závažný zločin sprenevery na tom skutkovom základe, že zverené finančné prostriedky do notárskej úschovy použil v rozpore so zákonom na iný účel, resp. previedol na svoj bankový účet, čím spôsobil škodu poškodeným vo výške 1,084 milióna eura,“ povedal Peter Koromház, hovorca Krajskej prokuratúry Košice.

Peniaze dával na stávkovanie

Podstata obvinenia spočíva v tom, že Kavečanský od minulého roku celkovo v 9 prípadoch prevádzal zverené finančné prostriedky na iné bankové účty. Podľa polície v úmysle použiť finančné prostriedky buď na svoje súkromné účely, alebo na výplatu iných notárskych úschov. Pričom značná časť finančných prostriedkov bola zasielaná na účet stávkovej spoločnosti

V piatok prokurátorka Okresnej prokuratúry Košice I Jarmila Janová podala Okresnému súdu Košice I návrh na jeho vzatie do väzby.

„Pokiaľ ide o dôvod väzby, je tu daná obava z toho, že obvinený by v prípade ponechania na slobode v trestnej činnosti naďalej pokračoval. Dôvodnosť vyplýva aj z obavy z dokončenia trestnej činnosti, z ktorej je obvinený, čo je umocnené predovšetkým zo zabezpečených výpisov z bankových účtov notárskeho úradu, ako aj zo súkromných bankových účtov obvineného. Dôkladným finančným vyšetrovaním boli zistené a následne aj zaistené finančné prostriedky, ktoré však nedosahujú hodnotu finančných prostriedkov, zverených obvinenému v rámci notárskych úschov. Preto existuje reálny predpoklad, že obvinený by mohol naďalej nezákonne disponovať s finančnými prostriedkami,” objasnila Janová dôvody, pre ktoré žiadajú väzbu.

Hrozí mu až 15 rokov

Jej slová potvrdil aj Peter Koromház. „Okresný súd Košice I akceptoval návrh okresného prokurátora Košice I na vzatie obvineného do väzby z dôvodov preventívnej väzby,“ dodáva hovorca košickej prokuratúry.

V predmetnej veci prebieha vyšetrovanie a zisťovanie, či nedošlo aj k spáchaniu ďalších skutkov obvineným. Súd bude o väzbe rozhodovať pravdepodobne cez víkend. Kavečanskému v prípade uznania viny hrozí väzenie na 10 až 15 rokov.