Zdravotníci v košickej nemocnici vyzývajú ľudí, aby prišli darovať krv

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

KOŠICE – Nemocnica Košice-Šaca pozýva záujemcov, bez ohľadu na krvnú skupinu, aby prišli na Transfuziologické oddelenie na Poliklinike VA U. S. Steel darovať najvzácnejšiu tekutinu. Situácia v nemocniciach je naozaj vážna, a preto záleží na každej kvapke krvi. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„Darovať krv môžu záujemcovia na našom transfuziologickom oddelení každý pracovný deň okrem utorka, v čase od 6:30 do 11:00. Odber je možné realizovať 14 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 a po negatívnom kontrolnom výsledku AG alebo PCR testu. Odber je možné realizovať najskôr 28 dní po kompletnom vyliečení pri bezpríznakovom priebehu ochorenia a nerealizovaní kontrolného AG alebo PCR testu. Po očkovaní vakcínou Astra Zeneca môže darca darovať krv 28 dní po prvej alebo 28 dní po druhej dávke. Po očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna je možné darovať krv dva týždne po podaní prvej aj druhej dávky. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania,“ uviedla manažérka dennej zmeny Henrieta Horváthová.

Krv môžu darovať občania od 18 do 65 rokov. U mužov je možný odber maximálne 4-krát ročne, u žien je to 3-krát ročne. Pred samotným odberom musí darca dodržať určitú životosprávu, to znamená nehladovať, ale deň pred odberom jesť ľahkú, nemastnú stravu, piť dostatok tekutín, nepiť alkohol a nefajčiť. Ráno v deň v odberu sa odporúča jesť iba pečivo, čaj a ovocie. Darca má prísť na odber oddýchnutý.

Viac o téme: darcovia krvi, darovanie krvi, Košice, nemocnica

Súvisiace články