Regióny Košice Top

Najskôr únos, potom zásadný zvrat: PROKURÁTORKA MÁ JASNO! Košický notár spreneveril takmer 2 milióny eur

V tomto dome na Kmeťovej ulici sídli notársky úrad Vojtecha Kavečanského. Zdroj: zoznam.sk

KOŠICE – Kauzu v prípade košického notára Vojtecha Kavečanského, ktorý podľa prokuratúry spreneveril takmer 2 milióny eur od svojich klientov, konečne uzavreli. Prokurátorka Okresnej prokuratúry Košice I ukončila vyšetrovanie jeho doteraz 11 žalovaných skutkov. Pre obvineného notára žiada 10-ročné väzenie.

Na prelome apríla a mája bol nahlásený ako nezvestný. O deň na to prišiel sám na políciu s vysvetlením. Vraj  keď prišiel 30. apríla na overenie podpisu do jednej z obcí v okrese Košice-okolie, zastalo pri ňom neznáme auto a dvaja ľudia ho pod hrozbou ublíženia jeho rodine prinútili sadnúť do auta a vrátiť sa do Košíc. Z trezora vo svojom úrade musel vraj pod hrozbou vybrať štyri milióny eur v hotovosti, a tie 1. mája odviezť na odpočívadlo do Rakúska, po čom ho mali únoscovia prepustiť.

Vtedy policajtom tvrdil, že ho neznámi páchatelia uniesli, a preto sa od nich vykúpil štyrmi miliónmi eur z trezoru notárskeho úradu. Týmto fiktívnym príbehom si však, ako sa hovorí, “sám vykopal hrob”.

Peniaze míňal na stávkovanie

Na základe jeho tvrdení začali policajti celý prípad prešetrovať. Zabezpečili viacero potrebných dôkazov, ako sú výpisy z bankových účtov, kamerových záznamov a podobne. Vypočutí boli taktiež viacerí svedkovia. Vyšetrovanie však verziu o únose nepotvrdilo. Naopak, porušenie zákona odhalili v konaní Kavečanského.

„Obžalovaný notár sa mal skutku dopustiť tak, že s finančnými prostriedkami, ktoré prijal do notárskej úschovy, nakladal v rozpore s účelom, na ktorý mu boli zverené. Prevádzal ich na svoje súkromné účty, následne do stávkovej spoločnosti alebo elektronickej peňaženky, prípadne ich zaslal priamo stávkovej spoločnosti,“ vysvetľuje prokurátorka.

NEUVERITEĽNÝ PRÍPAD: „UNESENÉHO” košického notára OBVINILI! Sprenevera viac ako MILIÓN eur

Ako uviedol denník Korzár, vyplácal ich tiež klientom, ktorých peniaze sa už na ich účtoch nenachádzali, no žiadali ich vyplatiť. Takéto narábanie s financiami pripomínalo pyramídovú hru. Kavečanský skončil vo väzbe pre obavu, aby nepokračoval v trestnej činnosti.

Vyšetrovanie odhalilo aj ďalšie spreneverené peniaze

Na začiatku policajti obvinili Kavečanského z deviatich skutkov sprenevery vo výške viac ako milión eur. Obvinený prevádzal zverené finančné prostriedky na iné bankové účty. Podľa policajtov v úmysle použiť finančné prostriedky buď na svoje súkromné účely, alebo na výplatu iných notárskych úschov. Pričom značná časť finančných prostriedkov bola zasielaná na účet stávkovej spoločnosti.

Neskôr sa však začali odhaľovať ďalšie. Notár zneužil peniaze dokopy jedenástich svojich klientov v celkovej výške takmer 1,8 milióna eur. Policajti finančné operácie Kavečanského ešte stále preverujú. V hre je možné obvinenie z ďalších dvoch skutkov.

Prokurátorka bude v prípade uznania viny navrhovať nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 10 rokov so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a ochranný dohľad. “Na hlavnom pojednávaní bude taktiež navrhnuté, aby obvinený uhradil poškodeným spôsobenú škodu a aby súd rozhodol o zaistených finančných prostriedkoch na účtoch, ako aj o zaistenom majetku obvineného v prospech poškodených,” dodala na záver.