Regióny Košice

Na východe Slovenska sa šíri žltačka. Choré sú najmä deti

Deti so žltačkou hospitalizovali v Detskej fakultnej nemocnici. ZDROJ: teraz.sk

KOŠICE – Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach eviduje dve ohniská nákazy žltačkou typu A. Ide o košický Luník IX a Moldavu nad Bodvou. Potvrdila vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Veronika Tarkovská. V Detskej fakultnej nemocnici Košice je s týmto ochorením hospitalizovaných 18 pacientov.

 

“V súčasnosti u marginalizovanej skupiny obyvateľstva v mestskej časti Luník IX evidujeme 166 prípadov a v Moldave nad Bodovou 32 prípadov ochorení na vírusovú hepatitídu typu A,” spresnila Tarkovská. Vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu ochorenia, mechanizmus prenosu takzvanej choroby špinavých rúk, ako aj na zvýšenú intenzitu úzkeho kontaktu v rodinách nepredpokladá, že by aktuálne jarné prázdniny počty chorých výrazne ovplyvnili.

Primárka Detského infekčného oddelenia Detskej fakultnej nemocnice Dana Hudáčková spresnila, že deti hospitalizované so žltačkou sú vo veku od desiatich mesiacov do deviatich rokov. “Vo všeobecnosti je ich stav stabilizovaný,” uviedla s tým, že počet lôžok aktuálne postačuje. “Vedenie Detskej fakultnej nemocnice bedlivo sleduje vývoj epidemickej situácie v regióne a svoje kroky aktívne koordinuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Súčasne vykonalo protiepidemické opatrenia a vnútronemocničné opatrenia tak, aby k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti a reprofilizácii lôžok nedošlo,” dodal riaditeľ nemocnice Andrej Koman.