Regióny Košice

Na týchto miestach sa šíri NEBEZPEČNÉ ochorenie: Odborníci VARUJÚ!

Nákaza sa začala šíriť z Luníka IX. ZDROJ: TASR

KOŠICE – Spočiatku môže vyzerať ako chrípka, môže sa však skončiť až transplantáciou pečene. Na východe Slovenska sa na viacerých miestach objavila žltačka. Lekári upozorňujú na preventívne opatrenia.

 

Podľa informácií portálu tvnoviny.sk sa na východnom Slovensku šíri hepatitída typu A. Jej pôvodcom je vírus a je veľmi nákazlivá. Nákaza sa šíri z košickej mestskej časti Luník IX.

„Zaznamenali sme za posledné dni asi päť detí. Nedeje sa to často, je to výnimočná situácia. Dohľadali sme preto ich kontakty a začali sme proti žltačke typu A očkovať,“ podľa portálu tvnoviny.sk to povedala pediatrička Karolína Vasiľková.

Šírenie žltačky potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach. „Od decembra do dnešného dňa evidujeme celkovo 109 prípadov vírusovej žltačky typu A. Viac ako dve tretiny potvrdených prípadov boli aktívne vyhľadané v ohniskách nákazy,“ podľa portálu tvnoviny.sk objasnila vedúca odboru epidemiológie Veronika Tarkovská.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva informoval, že tí, ktorí sa s chorými kontaktovali, boli zaočkovaní a poučení. „Protiepidemické opatrenia ako sú dezinfekcia, lekársky dohľad či očkovanie kontaktov sú zabezpečované priebežne,“ dodala Tarkovská.

Žltačka typu A je známa ako tzv. „choroba špinavých rúk“, pretože sa prenáša priamym kontaktom – najčastejšie ide o nedostatočné umývanie rúk. Podľa portálu tvnoviny.sk infektológ Peter Sabaka vysvetlil, že infekčná je najmä stolica. „Najskôr sa prejavuje chrípke podobnými príznakmi – malátnosťou, horúčkou, nechutenstvom, pocitom na zvracanie ale aj hnačkou. A po niekoľkých dňoch sa objaví typická žltačka – najskôr zožltnú očné bielka a môže zožltnúť aj koža,“ vysvetlil Sabaka.