Regióny Košice

Na TUKE vyrobili za rok zhruba 6600 ochranných štítov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) vyrobili za rok približne 6600 ochranných štítov či ďalšie zdravotnícke pomôcky na boj proti pandémii nového koronavírusu. Všetky ich bezodplatne venovali zdravotníckym zariadeniam a ďalším pracovníkom v prvej línii. Ako pre TASR uviedol kancelár rektora Adrián Harčár, vo výrobe aj vývoji pokračujú.

 

TUKE sa aktívne zapojila do výzvy Pomôž nemocnici v marci 2020 a požiadala svojich zamestnancov a študentov o pomoc pri vývoji a tlači ochranných pomôcok pre najviac ohrozených pracovníkov. Do výroby boli zapojené najmä Strojnícka fakulta (SjF), Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove (FVT) a Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie (FMMR). Materiál a financie na to vynaložili buď z vlastných zdrojov univerzity alebo zo sponzorských darov. Naďalej sa venujú aj vývoju rôznych nových zariadení a vylepšení pomôcok pre boj s pandémiou.

Výroba ochranných štítov na SjF prebieha nepretržite, disponujú desiatkami vhodných 3D tlačiarní na tlač takýchto štítov. „Momentálne sme získali certifikát na freeSPI. Ide o respirátor, ktorý je unikátny svojimi vlastnosťami a je vyvinutý na našej fakulte. Pripravujeme jeho hromadnú výrobu s výrobným partnerom z východného Slovenska,“ uviedla fakulta s tým, že vyvinuli aj univerzálny pľúcny ventilátor BREAThU 2020, ktorý je vyrobený z priemyselných komponentov a je určený na nepretržitú prevádzku. „Ďalším unikátnym zariadením na boj proti COVID-19 je Beewair vyvinutý v spolupráci s našimi francúzskymi partnermi,“ dodala SjF. Podľa nej ide o unikátne zariadenie, ktoré nefiltruje vzduch, ale pomocou reaktora rozkladá všetky organické časti vzduchu.

Na FVT vyrábali najprv rámy pre ochranné štíty inšpirované predlohami modelov z celého sveta, následne prešli na výrobu kompletných zostáv vlastných inovačných návrhov ochranných štítov s využitím technológie 3D tlače FDM – Fused Deposition Modeling. Keďže sa do výroby začali postupne zapájať rozličné výrobné spoločnosti, túto činnosť postupne ukončili. Táto fakulta považuje za významný úspech racionalizáciu výrobného procesu vo svojich laboratórnych podmienkach. Kým v úvode trvala výroba jedného ochranného štítu od troch do 3,5 hodiny, vo finálnej fáze ju eliminovali na jednu hodinu a desať minút.

Na FMMR okrem ochranných štítov či krúžkov na respirátory vyrobili aj 200 kusov dezinfekcie na ruky v objeme 100 mililitrov.