Na stoličku šéfa Košického kraja si chce sadnúť Juraj Sinay, v Žilinskom kraji Miroslav Urban, v Trnavskom József Berényi

KOŠICE – Za predsedu Košického samosprávneho kraja bude v jesenných voľbách kandidovať bývalý rektor Technickej univerzity v Košiciach a bývalý prezident Zväzu automobilového priemyslu Juraj Sinay, ktorý v súčasnosti pôsobí ako koordinátor vodíkových technológií v SR. Kandidovať bude ako nezávislý. Informoval o tom na tlačovej konferencii v Košiciach.

 

Kandidátnu listinu odovzdal v utorok spolu s viac ako 2300 podpismi. V prípade svojho zvolenia chce využiť svoje skúsenosti z rôznych pracovných postov. „Pokiaľ mi bude slúžiť zdravie a bude ma podporovať moja rodina, tak som ochotný minimálne štyri roky odovzdať zo seba všetko preto, aby sa ľudia v našom kraji mali lepšie, aby sa môj slogan ‚Silný líder, silný kraj‘ skutočne naplnil,“ povedal.
Do volieb ide ako občiansky kandidát. „Nevylučujem, že počas volebnej kampane môže dôjsť k nejakým rozhovorom, ale v súčasnej dobe a v tomto stave idem ako nezávislý kandidát bez politickej podpory niektorej zo strán,“ konštatoval. Sinay pôsobil ako vedec, prezident Slovenskej rektorskej konferencie či poradca prezidenta SR pre oblasť vedy a vzdelávania. Koordinátorom vodíkových technológií je na základe poverenia ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS).

 

Za predsedu Košického samosprávneho kraja bude v jesenných voľbách kandidovať. ZDROJ: fb Juraj Sinay

Pre kraj vidí Sinay potenciál stať sa centrom nových technológii, a to nielen v IT, ale práve v oblasti využitia vodíka či v automobilovom priemysle s vytváraním atraktívnych pracovných príležitostí. Z ďalších priorít spomenul kvalitné stredné školstvo s rozvojom duálneho vzdelávania, turizmus a cestový ruch, cestnú infraštruktúru, sociálne a zdravotné zabezpečenie a podobne. V rámci kampane chce robiť aj výjazdy do regiónov a stretnutia s obyvateľmi, starostami a primátormi. „Do vzťahu s občanmi Košického samosprávneho kraja chcem vrátiť dôveru v to, že sa verejné veci dajú robiť lepšie a verejný majetok  spravovať efektívnejšie a transparentnejšie. Verím, že slušnosť, verejný dialóg, rozum a skúsenosti sú stále tou najdôležitejšou hodnotou silných lídrov,“ uviedol Sinay.

 

Kandidátom hnutia Republika na predsedu Žilinského samosprávneho kraja bude Miroslav Urban. ZDROJ: fb Miroslav Urban

Kandidátom hnutia Republika na predsedu Žilinského samosprávneho kraja bude v jesenných voľbách do vyšších územných celkov lekár a poslanec Národnej rady Miroslav Urban. Predseda hnutia Milan Uhrík o tom informoval na sociálnej sieti.  Doplnil, že Urban pôsobil ako primár interného oddelenia Vojenskej nemocnice v Ružomberku. „V súčasnosti je poslancom NR SR, ale na pomoc ľuďom nezanevrel. Stále chodí do nemocnice ako lekár zachraňovať životy. Je stopercentný vlastenec a erudovaný odborník, ktorý miluje Žilinský kraj, a neopustil ho, hoci mal množstvo ponúk,“ uviedol Uhrík. Kandidatúru na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja už ohlásili doterajšia predsedníčka Erika Jurinová, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja a KDH Igor Janckulík, bývalý žilinský primátor a exriaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma (Smer-SD), Peter Slyško (Hlas-SD) a František Drozd (ĽSNS).

 

Na predsedu Trnavského samosprávneho kraja bude kandidovať József Berényi. ZDROJ: fb József Berényi

Na predsedu Trnavského samosprávneho kraja bude v tohtoročných jesenných voľbách kandidovať jeho terajší podpredseda József Berényi. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii spolu s predsedom strany Aliancia Krisztiánom Forróm. Berényiho však pri kandidatúre podporuje len SMK ako jedna z troch platforiem Aliancie. „Je tu veľmi ťažká a náročná doba, nie je čas na pokusy. Treba, aby Trnavský samosprávny kraj mal župana, ktorý má dostatočné skúsenosti. Kandidát, ktorý nemá skúsenosti, nebude mať čas na zaučenie sa,“ skonštatoval Berényi. Forró je presvedčený, že Berényi je vhodným kandidátom na post predsedu Trnavského kraja. „Navyše v posledných deviatich rokoch získal ako vicežupan veľmi cenné skúsenosti. A tieto sú garanciou, zárukou, že máme odborne pripraveného kandidáta na túto pozíciu,“ podotkol Forró.

Viac o téme: Juraj Sinay, komunálne voľby, Košice, Košický kraj, Miroslav Urban, poslanci, Primátor, región, voľby, zastupitelstvo, Žilinský samosprávny kraj, župan

Súvisiace články