Regióny Košice

Na košickom Jazere budú v piatok opäť likvidovať sinice. Pre verejnosť bude paltiť zákaz kúpania

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

KOŠICE – Mesto Košice bude pokračovať v odstraňovaní siníc z vôd košického Jazera v piatok (2. 8.) od 6.00 h do 14.00 h. Magistrát na svojej webovej stránke verejnosť upozorňuje, že v uvedenom čase bude v jazere platiť zákaz kúpania. Rybárov žiada, aby počas aplikácie špeciálneho prípravku nevykonávali nahadzovanie na vodnej ploche.

Mesto spresnilo, že zákaz bude platiť aj preto, aby nedošlo ku kolízii s plavidlom, z ktorého budú špeciálny prípravok aplikovať. Tvrdí, že potom sa bude možné v jazere opäť bez problémov kúpať. Zabezpečenie a zvýšenie kvality vody bude realizované českou spoločnosťou pod dohľadom Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne podobným spôsobom ako v uplynulých štyroch rokoch. Mesto Košice pripomína, že pred niekoľkými rokmi museli hygienici pre premnožené cyanobaktérie zakázať kúpanie v Jazere.

„Metóda je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam, tie odumrú a zároveň neuvoľnia (ako to býva pri mechanickom poškodení) toxíny do vody,“ uvádza s tým, že sa používa zdravotne neškodná ekologická látka, po ktorej je voda nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia.

Výsledky metódy sú podľa magistrátu viditeľné. „Mesto Košice vynaložilo počas rokov 2015 až 2018 na elimináciu výskytu siníc v lokalite rekreačnej oblasti Nad jazerom 305.780 eur. V tejto sume sú zahrnuté rozbory vody, rozbory sedimentov, nákup prípravkov a ich aplikácia z plavidla, ako aj celkový monitoring vody pred, počas a po aplikácii prípravkov. V tomto roku je v rozpočte mesta na túto aktivitu schválených 40.000 eur,“ spresňuje. V tomto roku ide o druhú aplikáciu prípravku na odstraňovanie siníc, prvú realizovali 1. júla.