Regióny Košice

Na klinickej štúdii na protilátky v Košiciach sa za prvý týždeň zúčastnilo tisíce ľudí. Aké sú výsledky?

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

KOŠICE – Na bezplatnom testovaní na prítomnosť protilátok voči vírusu SARS-CoV-2 sa počas prvého týždňa klinickej štúdie Prevcoveast zúčastnilo viac ako 6300 ľudí. Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice o tom informuje na svojej webovej stránke s tým, že protilátky zaznamenali u štvrtiny z nich.

 

„Viac ako 25 percent osôb vykazovalo protilátky detegujúce prekonanie ochorenia a približne 73 percent osôb nemalo detegované žiadne protilátky,” spresnila prodekanka lekárskej fakulty, prednostka ústavu epidemiológie a zodpovedná riešiteľka projektu Monika Halánová. Približne u jedného percenta zúčastnených potvrdili protilátky triedy IgM poukazujúce na akútnu fázu ochorenia. Tým odporučili navštíviť najbližšie odberné miesto na antigénové testy alebo objednať sa na PCR testy.

S realizáciou štúdie začali v pondelok 19. apríla. Cieľom je zistiť prítomnosť jednotlivých tried cirkulujúcich protilátok u obyvateľov Košíc a jeho okolia, pričom výsledky okrem iného umožnia definovať rizikové skupiny obyvateľstva a naznačia ďalší vývoj pandémie nového koronavírusu. „Výsledky pomôžu odhaliť skutočný stav premorenosti v populácii obyvateľov východného Slovenska, to znamená, koľko ľudí už ochorenie prekonalo, či už s klinickými príznakmi a potvrdeným ochorením, alebo s asymptomatickým priebehom,“ vysvetlila s tým, že štúdia zároveň umožní ozrejmiť epidemiologické súvislosti, keďže súčasne s detekciou protilátok získavajú aj ďalšie epidemiologické údaje.

„Zistíme, u ktorých skupín obyvateľov sa ochorenie vyskytovalo častejšie, a na základe výsledkov budeme následne lepšie predpovedať modely šírenia, odporúčať postupy pre vhodné ochranné opatrenia, ale tiež vytvoriť odporučenia na prispôsobenie zdravotnej starostlivosti,“ dodala Halánová. Dobrovoľné testovanie zastrešuje lekárska fakulta košickej univerzity v priestoroch magistrátu, naplánované je do piatka (30. 4.). Zúčastniť sa na ňom môžu všetci dospelí a deti od 12 rokov, ktorí doteraz neboli očkovaní žiadnou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Počet testov je limitovaný na 10 000.