Regióny Košice Rožňava

Na divadelnom festivale v Podgorici ocenili rožňavského herca

Róbert Kobezda. Zdroj: actores.sk

ROŽŇAVA – Ocenenie za najlepšiu mužskú hereckú úlohu na medzinárodnom festivale alternatívnych divadiel FIAT v hlavnom meste Čiernej Hory Podgorica získal Róbert Kobezda. Herec rožňavského Mestského divadla Actores si ocenenie vyslúžil za úlohu vojaka Franza W. v rovnomennej divadelnej hre.  Za divadlo o tom informovala Petra Nagyová.

 

„Dostať cenu z medzinárodného festivalu je pre mňa niečo nepredstaviteľné a som za ňu veľmi vďačný. Ocenenie za postavu Franza W. pre mňa ako herca znamená veľmi veľa. Je to najmä odmena za prácu a drinu, ktorú odvádzame na predstavení. O túto cenu sa delím so všetkými mojimi kolegami a hercami z divadla Actores,“ uviedol Kobezda.

Divadlo Actores reprezentovalo Slovensko na festivale v Podgorici spolu s divadlami z Talianska, Francúzska, Cypru a domácej Čiernej Hory. Do Rožňavy ocenenie spoza hraníc prichádza po dlhšej dobe, keďže sa divadelníci istý čas na divadelných festivaloch v zahraničí nezúčastňovali. Cieľom festivalu FIAT bolo okrem iného poukázať aj na to, že divadlo je pripravené reagovať na krízu, ktorá spoločnosť pohltila v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Róbert Kobezda pôsobil počas štúdia herectva v Divadle J. Záborského v Prešove a v Štátnom divadle Košice. Od roku 1994 je v stálom angažmá v Mestského divadla Actores v Rožňave, kde je aj spoluzakladateľom, umeleckým šéfom a manažérom. Je dvojnásobným držiteľom Ceny Literárneho fondu za herecké výkony, v divadle stvárnil viac ako 60 postáv v inscenáciách pre deti, mládež i dospelých.