Regióny Košice Top

MIMORIADNÁ UDALOSŤ Neriadený vlak sa rútil 25 kilometrov z Košíc až do Maďarska!

Ilustračné foto: Polícia SR

KOŠICE – Situácia, ktorá mohla mať katastrofálne následky, sa stala v pondelok večer na železničnej stanici Košice-Barca. Súprava nákladného vlaku s rušňom sa totiž uvoľnila a nebolo možné ju zastaviť. Prešla až na maďarské územie, kde zastavila zhruba po 25 kilometroch medzi stanicami Hidasnémeti a Zsujta.

 

Neriadenú vlakovú súpravu s 22 vagónmi sa podarilo zastaviť až na maďarskej strane, kde prešla na sieť maďarských štátnych železníc MÁV. Maďarské železnice v čase vyšetrovania incidentu uzatvorili železničnú trať medzi Hidasnémeti a Abaújszántó a na krátky čas bol zatvorený aj železničný hraničný priechod Hidasnémeti. Pri udalosti sa nikto nezranil.

Podľa doterajších zistení sa vlak dopravcu ZSSK Cargo uvoľnil v železničnej stanici Košice-Barca. “V pondelok 10. januára po 20. hodine v železničnej stanici Barca zaregistroval výpravca samovoľný pohyb súpravy vlaku a následne postupoval v zmysle predpisov Železníc SR. Momentálne prebieha vyšetrovanie nehodovej udalosti, preto sa k nej vyjadríme až po ukončení vyšetrovania,” uviedla Ria Feik Achbergerová, riaditeľka odboru komunikácie a marketingu Železníc SR.

Výpravca na stanici v Barci po spozorovaní samovoľného pohybu vlaku ihneď informoval výpravcu zo stanice v Čani, a ten následne kontaktoval aj výpravcu na stanici v Hidasnémeti v Maďarsku. Výpravca v Čani použil na zastavenie 10 zarážok, čo však vlak nezastavilo. Vlak ich všetky prerazil a pokračoval ďalej do Maďarska. K ohrozeniu cestnej premávky nedošlo, pretože všetky priecestia na trati boli v činnosti. Vlak prešiel aj stanicou Hidasnémeti a zastavil sa až niekoľko kilometrov za ňou.

Dôvody a dôsledky uvoľnenia nákladného vlaku už vyšetrujú košickí policajti. “V tejto súvislosti polícia vo veci koná,  poverený príslušník odboru železničnej polície PZ Košice začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Bližšie okolnosti, za akých k tejto udalosti došlo, sú predmetom vyšetrovania,” uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.