Regióny Prešov Košice Top

MIMORIADNA SITUÁCIA Nedostatok pitnej vody hlásia až v 11 obciach! V niektorých sa musia umývať v potokoch

Obce nemajú dostatok pitnej vody. Zdroj: TASR

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Katastrofálna situácia s nedostatkom pitnej vody na východnom Slovensku stále trvá. Až v 11 obciach museli starostovia vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Rodiny s deťmi bojujú o každú kvapku vody.

 

Niektoré domácnosti žijú ako v 18. storočí. Celé rodiny sa chodia umývať do potoka, inde sa zasa tvoria rady pri malej studničke. Starostovia obcí, v ktorých je vyhlásený mimoriadny stav pre nedostatok pitnej vody, začínajú byť zúfalí.

Ladislav Zagiba, starosta obce Pača, ktorá sa nachádza v okrese Rožňava hovorí, že takýto stav v dedine ešte nemali. „Schnú aj stromy a z nedostatku zrážok schádzajú divé zvieratá z lesa do dediny,“ hovorí zúfalo.

Cez víkend zaobstarávali vodu pre ľudí vodárne. Vodári prišli s päťkubíkovou cisternou, čo je podľa neho veľmi málo, a na rad s vodou príde obec znova až vo štvrtok. „Nie je normálne, že nemáme k dispozícii jedno desaťkubíkové auto. Vojaci nám nepomáhajú, krízový štáb nezasadal. Potrebujeme pomoc od štátu, nebudeme to zvládať sami,“ dodáva starosta.

Mimoriadna situácia platí až v 11 obciach

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v obciach Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Podhorie, Baldovce, Richnava, Zubák a mestá Spišská Nová Ves a Banská Štiavnica. Obec Pača teda nie je v tejto situácii jediná.

Núdzové zásobovanie pitnou vodou zabezpečujú aj v obci Richnava. V Richnavskej osade žije viac ako 3000 ľudí, studňa im vyschla už pred niekoľkými dňami. Preto musia improvizovať. Miestni každý deň skúšajú šťastie, spoliehali sa aj na dažde, no výpust ostával suchý. Celá osada má v súčasnosti k dispozícií iba jednu studničku. Pri nej sa tvoria rady, podľa miestnych však ani  chabý prameň netečie celý deň. Na naplnenie vedier tu čakajú hodiny. Častokrát do neskorej noci

Rozdávajú balenú vodu

“Obec nemá verejný vodovod, sú tu len súkromné studne a päť studní v majetku obce. V dôsledku dlhodobého sucha takmer všetky vyschli,” povedala sociálna pracovníčka obce Viera Bačová s tým, že voda nie je v celej obci, nielen v rómskej osade.

Pitnú vodu sa snažili zabezpečiť prostredníctvom cisterien, no neúspešne. “Krízový štáb preto prijal opatrenie, že sa bude rozdávať balená voda. Rozdávame dva litre na osobu na deň,” uviedla.

Podľa Bačovej balenú vodu zabezpečujú prostredníctvom miestneho podnikateľa, no postupne evidujú problém aj s jej nedostatkom.

Stanovisko ministerstva

Mimoriadna situácia sa vyhlasuje podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia, majetku alebo životného prostredia.

Na území mesta, respektíve obce, ju vyhlasuje primátor alebo starosta, ktorí sú v zmysle uvedeného zákona orgány civilnej ochrany. Mimoriadnu situáciu vyhlasujú na dobu, ktorá je potrebná na zabezpečenie, v tomto prípade núdzového zásobovania pitnou vodou a na dobu trvania potrebných obmedzení v rámci spotreby pitnej vody alebo napríklad na dobu trvania potreby jej dodávky formou cisterien, mobilných nádob s pitnou vodou alebo plnenie obecného vodojemu.

„Núdzové zásobovanie pitnou vodou je zabezpečenie dočasných nižších dávok pitnej vody prostredníctvom obce, právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov, ktorých predmet podnikateľskej činnosti je správa verejných vodovodov a dodávka pitnej vody,“  vysvetľujú z ministerstva vnútra.