Regióny Prešov Košice Top

MEGA PROJEKT Z Košíc do Prešova na bicykli: Kraje prišli s ambicióznym plánom, čo naň hovoríte?

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

KOŠICE – Košický samosprávny kraj (KSK) chystá výstavbu cyklistickej cestičky pri obciach Družstevná pri Hornáde a Kostoľany nad Hornádom v okrese Košice-okolie. Pôjde o súčasť medzinárodnej cyklomagistrály Eurovelo 11 s prepojením Košíc a Prešova. Správa ciest KSK aktuálne začala verejné obstarávanie zákazky s predpokladanou hodnotou takmer 660 000 eur.

 

Súčasťou projektu bude ochranná železobetónová galéria s oceľovými stĺpmi v úseku skalného masívu. Podľa predstaviteľov kraja ide o jednu z rozhodujúcich stavieb na trase Eurovelo 11 na území kraja. Cyklocestička sa napojí na účelovú prístupovú cestu v záhradkárskej osade v katastri obce Kostoľany nad Hornádom a na účelovú cestu k čistiarni odpadových vôd pri Družstevnej pri Hornáde.

„Týmto prepojením sa vytvorí možnosť prejazdu cyklistov po ľavom brehu Hornádu z Košíc (miestnej časti Ťahanovce) do Družstevnej pri Hornáde s pokračovaním v trase Eurovelo 11 na hranicu kraja pri Budimíre a do Prešova, prípadne údolím Hornádu v trase hornádskej vetvy kostrovej siete cyklistických trás Košického samosprávneho kraja až po vodnú nádrž Ružín,“ informoval kraj. Podstatne sa tým zlepšia podmienky pre cyklistickú dopravu v údolí Hornádu severne od Košíc a na trase do Prešova.

Cestička v dĺžke 845 metrov bude mať betónovú vozovku a verejnosti bude celoročne prístupná. Projekt tvoria aj oceľový cyklistický most s dĺžkou 18,4 metra a ochranná galéria v skalnom masíve dlhá 54 metrov.