Regióny Košice Top

MASAKER na družstve: Otca šiestich detí ROZSEKAL mulčovač! Policajti prípad uzavreli, rodina tvrdí, že klamú

Ján Babiš tragicky zahynul pri mulčovaní trávy. Zdroj: Jana Babišová

KOŠICKÉ OĽŠANY – Obrovským smútkom si prechádza rodina Babišových z Nižnej Myšle, ktorá pri tragickej nehode prišla o svojho milujúceho otca a manžela. Na družstve v Košických Oľšanoch neďaleko metropoly východu prišiel o život brutálnym spôsobom bača Ján  († 46), ktorého prešiel mulčovač trávy. Nad jeho smrťou však visia viaceré otázniky.

 

So smrťou Jána Babiša sa rodina stále nevie vyrovnať. Tragédia, pri ktorej prišiel o život otec šiestich detí, sa stala v júni tohto roku. Ján pracoval na družstve v obci pri Košiciach niekoľko rokov. V to ráno, kedy za sebou zanechal ratolesti a užialenú manželku Máriu, sa mu stal osudným mulčovač. Ten Jána nielen rozsekal, ale kúsky jeho tela rozniesol po celom poli. To ako sa tento masaker stal, doteraz nie je objasnené. Najmä preto rodina nechápe, ako je možné, že policajti po necelých troch mesiacoch, ukončili vyšetrovanie.

Volali s ním 5 minút pred smrťou

Smrť dobrosrdečného Jána nedá najmä spávať jeho dvom dcéram dvojičkám Jane a Dane (20). Podľa ich slov, informácie uvedené v lekárskej a policajnej správe sa nezhodujú. „Traktor otca podľa policajnej správy prešiel až o 9.15, ale podľa pitvy je čas úmrtia už o deviatej. Ďalšia vec je, že v ten deň tesne pred svojou smrťou volal s mamkou. Pamätám si, že bolo pár minú pred deviatou ráno. Pýtal sa ako sa máme a že sa na nás teší,“ rozpráva o najhorších momentoch rodiny dcéra Dana.

Ako ďalej hovorí, policajti uviedli v správe, že za brutálnou smrťou, bol vraj alkohol. „V policajnej správe píšu, že vraj ocko mal v krvi 3,69 promile alkoholu. To nie je možné, veď človek s takýmto množstvo by nevedel stáť na nohách, čo už pracovať na poli. Ak by to bola pravda, ocka by poslali ešte ráno o siedmej, kedy sa rozdeľujú úlohy v družstve domov alebo by ho rovno vyhodili, no keď volal s mamkou o 8:55 vôbec neznel opito a pracoval. Všetko si to vymysleli, len aby ututlali pravdu,“ hovorí rozčúlene.

Polícia: Neposlúchol príkaz nadriadeného

Jej slová potvrdzuje aj sestra Jana. Zdôverila sa nám, že policajt, ktorý sa zaoberal smrťou Jána, rodine naznačil, aby viac prípad neotvárali. „Prišiel za mamkou a povedal jej, aby sme to nechali tak, že to už nemáme rozoberať. Ja to však tak nenechám. Chcem vedieť čo sa môjmu ockovi naozaj stalo, prečo musel zomrieť. To čo hovoria policajti a lekári, tomu neverím,“ hovorí užialená Jana.

Podľa košických policajtov bolo vyšetrovanie zastavené z dôvodu neuskutočnenia trestného činu. “V tomto prípade bolo po vyšetrovaní a znaleckom dokazovaní stíhanie pre podozrenie z trestného činu usmrtenia zastavené, lebo tento skutok nie je trestným činom. Vyšetrovanie a znalecké dokazovanie  preukázalo, že v danom prípade išlo o porušenie predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia nebohého, ktorý porušil priamy príkaz nadriadeného a taktiež pitva potvrdila, že v čase smrti bol muž pod vplyvom etylalkoholu,” uviedla k tragédii košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Inšpektorát práce prípad neuzavrel

Prípadom sa však naďalej zaoberá inšpektorát práce. Hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš konštatoval, že v tomto závažnom pracovnom úraze s následkom smrti stále vyšetrujú príčiny. „Inšpektorát práce Košice vyšetruje príčiny vzniku závažného pracovného úrazu s následkom smrti p. Jána Babiša, ktorý sa stal dňa 16.06.2021. Zo strany Inšpektorátu práce Košice bude ukončené šetrenie v najbližšom období,“ dodáva Kerekeš.

Zamestnávateľ sa k tomuto tragickému prípadu nevyjadruje.