Regióny Košice Top

Margecany chcú vytvoriť lepší priestor na život. Chystajú veľké zmeny

Zdroj: FB / Obec Margecany

MARGECANY – Obec Margecany pracuje na regenerácii vnútrobloku na Školskej ulici, ukončená má byť do polovice júla. Celková výška investície presahuje 190 000 eur. Informoval o tom projektový manažér obce Jozef Magda.

Ako pripomenul, vnútroblok doposiaľ nebol nijako upravovaný. Bolo tam iba staré nefunkčné detské ihrisko bývalej materskej školy a pôvodné asfaltové chodníky. Projekt zahŕňa aj nové chodníky s priepustným povrchom zo zámkovej dlažby, vegetačnými úpravami sa má zlepšiť kvalita a estetika obytného prostredia. Zároveň majú byť vytvorené vyvýšené záhony a úžitková záhrada, čím chcú efektívne využívať zachytenú dažďovú vodu. Pribudnúť majú aj nové prvky detského ihriska, nové prvky pre street workout, malé multifunkčné ihrisko pre deti, mládež, dospelých aj seniorov. „Výstavbou dreveného altánku na komunitné účely, vybudovaním komunitnej záhrady, osadením cyklostojanov, verejného osvetlenia a obnovou a výsadbou zelene sa dosiahne zlepšenie kvality života obyvateľov a návštevníkov obce Margecany,“ spresnil Magda.

Podľa jeho slov s revitalizáciou tohto vnútrobloku počítali už v minulosti. V uplynulých rokoch nabral nový význam, v jeho bezprostrednej blízkosti vzniklo 22 nových obecných nájomných bytov a na prízemí bývalej škôlky bol vybudovaný a sprevádzkovaný denný stacionár pre seniorov. Presídlili tam tiež klubovňu Jednoty dôchodcov Slovenska. „Blízky fitpark už ľudia poznajú a toto nové ‘centrum obce’ bude určite lákadlom nielen pre rodiny s malými deťmi, ale aj pre seniorov, ktorí si budú môcť posedieť v altánku na čerstvom vzduchu alebo obdivovať novú výsadbu stromov, krov a kvetín,“ dodal. Obec na regeneráciu tohto vnútrobloku získala finančný príspevok v sume viac ako 170.000 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Zvyšné zdroje poskytne samospráva v rámci povinného spolufinancovania aj na krytie neoprávnených výdavkov.