Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Marec je mesiacom histórie žien: Na Slovensku sa pripomína pôsobenie Živeny

Ilustračné foto Zdroj: Archív

KOŠICE – Marec sa slávi ako mesiac knihy, menej známe je, že je aj mesiacom histórie žien. Zámerom je pripomenúť si najdôležitejšie udalosti spojené s dejinami ženského hnutia.

“Tradícia sa vyvinula z týždňa histórie žien, ktorý sa po prvý raz konal v roku 1978 v USA a jeho cieľom bolo pripomenúť si ženské osobnosti americkej histórie a najvýznamnejšie udalosti spojené s históriou ženského hnutia v USA,” informoval Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach.

Spolok Živena si pripomína výročie

Už niekoľko rokov sa mesiac histórie žien slávi aj na Slovensku. Gladiš pritom pripomína tohtoročné 155. výročie vzniku najstaršej ženskej organizácie na Slovensku – spolku slovenských žien Živena. “Spolok bol založený v auguste 1869 v Turčianskom svätom Martine a jeho prvotným cieľom bolo vychovávať deti v národnom duchu,” uviedol. Spolku čoskoro pribudli ďalšie úlohy, najmä pozdvihnúť život slovenských dievčat a žien, preto sa Živena usilovala o založenie slovenských vyšších dievčenských škôl. “To sa podarilo až po polstoročí – v roku 1919, teda pred 105 rokmi, keďže vhodné podmienky nastali až po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa koncom roka 1918,” dodal Gladiš, ktorý sa venuje vybraným aspektom dejín ženského hnutia.

V rokoch 1910 až 1949 Živena vydávala rovnomenný časopis. Vďaka Živene vznikol v roku 1948 aj známy umelecký súbor Lúčnica.