Regióny Košice

Letná škola chemikov na PF UPJŠ má podchytiť mladé talenty. Bratislavská STU podobné podujatie zrušila pre COVID-19

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Študenti slovenských stredných škôl talentovaní na chémiu absolvujú počas tohto a budúceho týždňa v Košiciach Letnú školu chemikov (LŠCH). Prednášky a semináre vrátane laboratórnych cvičení sa uskutočňujú pod vedením vysokoškolských pedagógov. V poradí už 43. ročník podujatia sa do 17. júna koná na Ústave chemických vied (ÚCHV) Prírodovedeckej fakulty (PF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ).

 

 “Letná škola poskytuje talentovaným žiakom systematické nadstavbové vedomosti v jednotlivých oblastiach chémie a umožňuje im získať praktické zručnosti v laboratóriu, ktoré by inak nemali možnosť získať pri dnešnom vzdelávaní na stredných školách. LŠCH tak umožňuje podchytiť mladých talentovaných chemikov, rozvinúť ich talent, vedomosti a zručnosti v chémii,” informoval o tom hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan. Tradičné podujatie organizuje Slovenská komisia Chemickej olympiády (CHO) s príslušnou školou. Vybraných je 48 najúspešnejších riešiteľov krajských kôl CHO v kategóriách C a B, ktoré sú určené pre študentov škôl s nechemickým zameraním 1. a 2. ročníka, a štyria žiaci vybraní na reprezentáciu SR na Medzinárodnej chemickej olympiáde 2020.

“Práve vďaka LŠCH máme na Slovensku dobre pripravených žiakov pre najvyššiu kategóriu CHO – kategóriu A, z ktorej sa vyberajú účastníci na Medzinárodnú chemickú olympiádu. Na nej dosahujú naši žiaci cenné úspechy – za posledné desaťročie získali 37 zo 40 možných medailí,” uviedol Zavatčan. Pôvodne mala podľa neho podujatie organizovať Fakulta chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) Slovenskej technickej univerzity (STU) Bratislava, v obavách z pandémie COVID-19 však organizáciu zrušila. Záštitu sa tak rozhodlo prevziať vedenie ÚCHV PF UPJŠ.

 “Podporu talentovanej mládeže považujeme za dôležitú zložku činnosti našich pracovísk. Aj v tejto zložitej situácii sme sa rozhodli podporiť záujem o vedu a umožniť realizáciu tejto akcie. Zo svojich vlastných skúseností viem, že stretnutie s vysokoškolskými pedagógmi, ako aj s kvalitnou výskumnou infraštruktúrou je bonus, ktorý nie je úplne samozrejmý,” uviedol dekan PF UPJŠ Roman Soták.