Regióny Košice Top

LANOVKA namiesto ELEKTRIČIEK! Starosta Ťahanoviec prehovoril: Niektorí ma nazývajú bláznom, ale ja v tom vidím potenciál.

Výstavba lanovej dráhy má pomôcť Košičanom aj v oblasti dopravenej zápchy. Zdroj: Miloš Ihnát

KOŠICE – V metropole východu sa najvyšší predstavitelia mesta rozhodli vyriešiť problém s dopravnými zápchami po svojom. Namiesto novej električkovej trate chcú na jednom z najväčších sídlisk postaviť lanovku, ktorá by mala byť súčasťou mestskej hromadnej dopravy a zároveň aj atrakciou. S návrhom projektu, aký nemá na Slovensku obdoby, prišiel starosta mestskej časti Ťahanovce Miloš Ihnát.

 

Obyvateľov sídliska Ťahanovce trápia dlhé roky problémy s dopravnými zápchami. Najmä z tohto dôvodu prišiel starosta mestskej časti Miloš Ihnát s prelomovým nápadom, ktorý by mal vyriešiť tento dlhoročný problém. Chce totiž postaviť lanovú dráhu pre sídliská Ťahanovce a Dargovských hrdinov až po železničnú stanicu, ktorá by mala obyvateľom slúžiť aj ako hromadný dopravný prostriedok.

„Niektorí ma nazývajú bláznom, ale ja v tom vidím potenciál. Stačí sa pozrieť do iných väčších miest, kde sú podobné projekty v štádiu realizácie. My sa zatiaľ bavíme na teoretickej rovine, ale verím, že časom sa nám ho podarí zrealizovať,“ hovorí zanietene starosta mestskej časti.

Výstavba lanovej dráhy má pomôcť Košičanom aj v oblasti dopravenej zápchy. Zdroj: Miloš Ihnát

Dnes, 19. novembra, predložil svoj návrh na vybudovanie lanovky na sídlisku Ťahanovce, formou oficiálnej prezentácie, ktorá, podľa jeho slov, oslovila viacerých mestských poslancov. „Trasa sídlisko Ťahanovce – sídlisko Dargovských Hrdinov a železničná stanica by mala vzdialenosť cca 4,5 km. V ideovom návrhu je aj trasa do mestskej časti Nad Jazerom a mestskej časti Krásna. Týmto unikátnym projektom by sme sa priblížili rozvojovým mestám, ako je Praha či Brno. Viem, že pre mnohých je to skôr sci-fi ako realita, ale ak ho dokážu zrealizovať v zahraničí, tak prečo nie aj u nás?“ zamýšľa sa Ihnát.

Výstavba lanovej dráhy má pomôcť Košičanom aj v oblasti dopravenej zápchy. Zdroj: Miloš Ihnát
Výstavba lanovej dráhy má pomôcť Košičanom aj v oblasti dopravenej zápchy. Zdroj: Miloš Ihnát

“Ako to vidím? Ideová štúdia sa mi páči. Lanovka má výhody. Eliminácia, ako napríklad kolízie pri autách. Pri lanovke je to určite vylúčené, rýchlejší čas prepravy, väčšia kapacita prepravnosti osôb.”

Ako ďalej vysvetľuje, lanovka by mala aj ďalšie výhody. “Pri autobusoch, električkách je potrebný vodič. Lanovku obhospodaruje oveľa menší počet osôb. Trvanlivosť kabínky lanovky je cca 30 rokov. V celom zámere pre mesto Košice rozhodne jednoznačne ekonomika. Porovnania prepráv autobusom, električkou a lanovkou,” hovorí.

Na otázku finančnej stránky si zatiaľ netrúfa odpovedať. „Viem to porovnať s Brnom. Tam investovali do podobného projektu, a teda výstavby lanovky asi miliardu českých korún, čo vychádza približne tridsať miliónov eur,“ vysvetľuje.

„Vzhľadom na to, že teraz sme len v prvotnej ideovej fáze, nedokážem s istotou povedať, koľko by bolo potrebné so všetkými nákladmi do projektu investovať,“ hovorí starosta, pričom dodáva, že výstavba lanovky by bola prelomová nie len pre mesto Košice, ale aj pre celé Slovensko. „Bola by to bomba,“ uzatvára Ihnát.