Regióny Košice

Krízový štáb mesta Košice nevylúčil ďalšie obmedzenie MHD, v krajnom prípade aj odstavenie

Zdroj: archív

KOŠICE – Členovia Krízového štábu Košíc nevylúčili, že ak sa vývoj chorobnosti na koronavírus v meste rapídne zhorší, zrejme budú musieť pristúpiť aj k ďalšiemu obmedzeniu mestskej hromadnej dopravy (MHD), v krajnom prípade aj s možnosťou jej úplného odstavenia. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

 

„Primátor navrhol stretnutie s programátorom a dopravným riaditeľom Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Romanom Dankom. Mesto dostalo ponuku vytvorenia aplikácie, prostredníctvom ktorej by sa obyvatelia mohli cez SMS alebo internet zaregistrovať a uviesť, kedy presne potrebujú cestovať MHD,“ uviedol Fabian.

S prihliadnutím na opatrenia vyhlásené Ústredným krízovým štábom a mestom Košice pristúpi Správa mestskej zelene (SMsZ) ako prevádzkovateľ Verejného cintorína a krematória od štvrtka 19. marca k viacerým obmedzeniam. Z tohto dôvodu budú Urnový háj v krematóriu a Verejný cintorín až do odvolania pre verejnosť úplne uzatvorené.

Správa zelene z dôvodu dôkladnej ochrany obyvateľov umožní počas smútočných obradov na oboch pietnych miestach v Košiciach prítomnosť maximálne 10 ľudom. Tí ďalší môžu byť len vonku pred obradnými miestnosťami a musia mať na tvári rúško.

Polícia hliadkuje aj na Luníku IX

Ako uviedol náčelník Mestskej polície Košice Slavomír Pavelčák, vyplácanie sociálnych dávok na Luníku IX prebehlo bez výraznejších problémov a bolo pod dôkladnou kontrolou policajných hliadok. Na vyplácanie sociálnych dávok na základe inštitútu osobitného príjemcu a ďalších dávok dohliadali už od rána štyri hliadky mestskej polície. Sprevádzali ich členovia novovzniknutej Občianskej hliadky tvorenej obyvateľmi sídliska, ktorí na Luniku IX od stredy fungujú a zameriavajú sa hlavne na prevenciu pred šírením koronavírusu.

Mestu sa vo vlastnej réžii podarilo objednať štyritisíc rúšok. Tie sa tento týždeň rozdelili pre zamestnancov mesta, mestských podnikov a príslušníkov mestskej polície. Len na zabezpečenie fungovania zamestnancov mesta a ďalších organizácií by bolo podľa Fabiana potrebných niekoľkonásobne viac rúšok.

Na krízovom štábe sa riešila aj pomoc pre osamelých alebo zdravotne znevýhodnených seniorov, najmä čo sa týka donášky potravín a liekov. Mesto rokuje s viacerými obchodnými reťazcami, ktoré ponúkajú tieto služby. „V tejto súvislosti oslovíme aj predstaviteľov združení seniorov v meste, zástupcov ich klubov a denných centier, aby sa dohodlo čo najlepšie zabezpečenie tohto druhu pomoci,“ dodal Fabian.