Regióny Košice Top

Kritická situácia v košickej nemocnici. Väčšina pacientov má britskú mutáciu koronavírusu, chorých naďalej pribúda

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

KOŠICE – V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pretrváva vážna situácia, od začiatku roka zaznamenáva len nárast počtu pacientov. K piatku je v nej hospitalizovaných 310 pacientov s ochorením COVID-19, obsadenosť vyčlenených lôžok je 91 percent. “V kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii máme 24 pacientov, ďalších 24 si vyžaduje neinvazívnu pľúcnu ventiláciu,” uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

 

“Situáciu určite ovplyvňuje britská mutácia koronavírusu, v našej nemocnici máme viac než 90 percent pacientov nakazených práve touto mutáciou, aj preto zaznamenávame čoraz viac prípadov, a takisto mladšie ročníky aj vážne chorých pacientov. Nie je výnimkou, že na umelej pľúcnej ventilácii sa ocitnú aj tridsiatnici a mali sme aj 26-ročnú pacientku,” doplnila hovorkyňa.

V UNLP zvyšovali počet covidových lôžok, limitom sú však personálne kapacity, súčasný strop takýchto lôžok je 346. Od začiatku roka časť pacientov umiestňujú v okolitých nemocniciach, predovšetkým v nemocnici Košice-Šaca, v geriatrickom centre sv. Lukáša, v Nemocnici sv. Michala, ale aj v nemocniciach v Michalovciach či Trebišove. Už viac než týždeň vypomáhajú aj nemocnice v Prešove a v Spišskej Novej Vsi.

 “Na porovnanie, kým v decembri sme prijali 467 pacientov pozitívnych na covid, v januári sme mali hospitalizovaných 899 covidových pacientov. Nie je výnimkou, že v infekčnej ambulancii denne vyšetria naši zdravotníci aj 90 pacientov. Takisto stúpa počet úmrtí, kým v decembri sme v našej covidovej nemocnici na Rastislavovej ulici mali celkovo 103 úmrtí, v januári to bolo 207,” uviedla Krišková.  UNLP je podľa nej pripravená vo vakcinačnom centre očkovať počas víkendu 1000 učiteľov denne vakcínou od AstraZeneca podľa pokynov ministerstiev zdravotníctva a školstva.