Regióny Košice

Košickí poslanci v pondelok rozhodnú o zrušení partnerstva s ruským regiónom

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE – Košický samosprávny kraj by podľa jeho predsedu Rastislava Trnku mal zrušiť partnerstvo s ruským Krasnojarským krajom. O odstúpení od rámcovej dohody o spolupráci s týmto regiónom Ruskej federácie bude v pondelok rokovať Zastupiteľstvo KSK.

 

Ide o reakciu na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. „Odstúpenie Košického samosprávneho kraja od tejto rámcovej dohody vnímame ako dôležitý symbol solidarity a porozumenia s našimi ukrajinskými partnermi, zároveň tým vyjadrujeme postoj Košického samosprávneho kraja k aktuálnej situácii na Ukrajine,“ uvádza sa v návrhu, ktorý Trnka predkladá.

Dohodu s Krasnojarským krajom, ktorý leží v oblasti Sibíri a je 48-krát väčší ako celé Slovensko, schválilo krajské zastupiteľstvo 18. februára 2008. Ide o jediné partnerstvo, ktoré KSK má s regiónom Ruska. „Musím povedať, že za tohto volebného obdobia žiadna spolupráca neprebiehala, v minulosti došlo k akýmsi návštevám. Neviem vyhodnotiť prínos, zároveň vzhľadom na udalosti, ktoré sa udiali posledné dva mesiace na Ukrajine, si myslím, že je to správny krok,“ povedal Trnka. Poslanci, s ktorými mal dosiaľ možnosť rokovať, podľa neho súhlasia s týmto postupom.

Krajské zastupiteľstvo bude rokovať aj o návrhu na finančnú pomoc mestu Spišská Nová Ves v sume 100.000 eur v súvislosti s požiarom tamojšieho domova dôchodcov z 29. marca. Dotácia z rezervného fondu kraja je určená na odstraňovanie následkov a škôd. V programe zasadania je ďalej odkúpenie telocvične od mesta Rožňava za 253.972 eur. Telocvičňa sa nachádza na pozemku KSK a využíva ju krajská stredná odborná škola (SOŠ) obchodu a služieb. Súčasťou rokovania je aj záverečný účet KSK za minulý rok a prvá úprava tohtoročného rozpočtu.