Spoločnosť Regióny Košice Domáce

Košický krajský súd potvrdil oslobodenie policajtov v kauze šikany chlapcov

Zdroj: pixabay.com

KOŠICE – Košický krajský súd v piatok potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť na policajnej stanici v Košiciach v marci 2009. Zamietol tak odvolanie prokurátora voči minuloročnému oslobodzujúcemu rozsudku Okresného súdu Košice II. Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania.

 

Podľa prvostupňového súdu nebolo preukázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní. V kauze už padli tri rozsudky okresného súdu, všetky v prospech obžalovaných. Krajský súd po odvolaní prokurátora dvakrát rozsudok zrušil a vec vrátil okresnému súdu, tentoraz rozsudok potvrdil.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice – Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorý si mali policajti robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy.

Okresný súd na pokyn odvolacieho súdu z roku 2018 pripustil ako dôkaz aj zvukovo-obrazový záznam, ktorý prišiel poštou na disku do redakcie denníka Sme. Predtým ho okresný súd odmietal ako získaný v rozpore s Trestným poriadkom. Podľa okresnej sudkyne však obrazový záznam aj vzhľadom na zistené zásahy neposkytuje dostatočný obraz o udalostiach, ku ktorým malo na policajnej stanici dôjsť. Zároveň “neposkytol ani stotožnenie osôb policajtov, ktorí sa skutku mali dopustiť”. Súd už predtým poukázal aj na zásadné rozpory vo výpovediach svedkov.

Obžalovaní vinu odmietali. Následkom kauzy v minulosti došlo k ich prepusteniu z polície. Personálne rozkazy ministra vnútra však súdne napadli a príslušné súdy napokon rozhodli o ich zrušení. Po viac ako 11 rokoch však už viacerí v PZ nepracujú.