Regióny Košice

Košickí hasiči mali taktické cvičenie, evakuovali hotel v centre mesta

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

KOŠICE – Taktické bezpečnostné cvičenie absolvovalo v pondelok dopoludnia 20 príslušníkov z troch košických hasičských staníc. Ako pre TASR povedal Viktor König z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach, išlo o simuláciu požiaru na deviatom nadzemnom podlaží hotela v centre Košíc.

 

„Cvičenie bolo ohlásené o 10.30 h, zúčastnili sa na ňom tri hasičské jednotky so siedmimi vozidlami. Zamerané bolo na záchranu a evakuáciu osôb, ako aj na likvidáciu požiaru v hotelovom zariadení,“ spresnil.

Ako vysvetlil, na simulovaný požiar zareagovala elektronická požiarna signalizácia. „Evakuácia sa začala ešte pred príchodom prvej hasičskej jednotky. Časť hotela bola evakuovaná jeho zamestnancami – požiarnou hliadkou, ktorá je na to podľa predpisov určená. Ďalšia evakuácia, respektíve už záchrana, sa uskutočnila v prítomnosti hasičov, ktorí prehľadávali jednotlivé izby,“ povedal s tým, že podobné cvičenia sa organizujú pravidle. „Toto bolo naplánované pred pripravovanými majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, keďže budú hotely plné. Ale každý rok si vyberáme jeden alebo dva hotely,“ dodal König.

Podľa jeho ďalších slov sa vykonávajú typovo rôzne cvičenia, o  pondelkovom boli manažment hotela aj hostia vopred informovaní. „Bolo vypracované tak, aby sme čo najmenej narušili chod hotela, avšak simulácia je čo najreálnejšia. Samozrejme, vodou sa nehasí, aby nedošlo k škodám, no natiahnu sa prúdy,“ uzavrel s tým, že hasiči sa zamerali aj na únikové východy či funkčnosť požiarnych uzáverov. Cvičenie riešenia mimoriadnej situácie sa konalo v spolupráci so všetkými záchrannými zložkami.