Regióny Košice

Košice zapoja do aktivít Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva aj žiakov

Zdroj: archív

KOŠICE – Mesto Košice zapojí do aktivít v rámci Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 2019 aj žiakov tunajších základných škôl. Pripravuje tiež webovú stránku, kde si záujemcovia nájdu dobrovoľnícke aktivity, do ktorých sa budú chcú zapojiť. Vyplýva to z pracovného stretnutia komisie, ktorá bude mať počas celého roka v súvislosti so spomínaným titulom na starosti všetky dobrovoľnícke aktivity v metropole východu. TASR o tom informoval Miroslav Sambor z referátu styku s verejnosťou a médiami Magistrátu mesta Košice.

 

V komisii majú zastúpenie Dobrovoľnícke centrum Košíc, Dobrovoľnícke centrum Košického kraja, Košický samosprávny kraj, mesto Košice, košické mestské časti, spoločnosti U. S. Steel Košice či T-Systems Slovakia.

„Naša pracovná skupina rokovala najmä o praktických veciach, napríklad o nastavení webovej stránky, s ktorou už finišujeme a má príznačné meno ‘Srdce v meste’. Chceme, aby po spustení bola živá, aby tam dobrovoľnícke organizácie informovali o svojich plánovaných dobrovoľníckych aktivitách. Občania si budú môcť na stránke hľadať a vyberať dobrovoľnícke aktivity v rôznych oblastiach, do ktorých by sa chceli zapojiť. Na stránke bude pre ľudí prihlasovací formulár,“ uviedla námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová.

Podľa jej slov magistrát v súvislosti s oslavami 650. výročia udelenia prvej erbovej listiny mestu Košice zapojí deti do výtvarnej súťaže nazvanej Nakresli erb pre svoje mesto. „Tri najkrajšie, respektíve najvhodnejšie práce, by sme chceli  pretransformovať do street art umenia. Nájdeme pekné miesto na nejakých momentálne ešte šedých plochách, aby nám tam tie práce skrášlili naše mesto. Hľadáme už i dobrovoľníkov, ktorí by nám práce detí do street art podoby prekreslili,“  povedala.

Titul získali ako prvý v rámci východnej a strednej EÚ

Mesto pripomína, že v Košiciach bude potrebná a vítaná práca dobrovoľníkov na viacerých tohtoročných podujatiach. Ide napríklad o májové majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji IIHF 2019, júnový šampionát mužov i žien v hokejbale, oslavy dňa mesta a výročie udelenia prvej erbovej listiny. V septembri to bude 400. výročie smrti troch košických mučeníkov. „Počas celého roka sa budú môcť záujemcovia podieľať v rámci desiatok dobrovoľníckych akcií aj na skrášľovaní nášho mesta a jeho okolia,“ spresnila Gurbáľová.

Košice získali titul Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 2019 ako prvé mesto z krajín strednej a východnej Európy a šieste európske mesto v poradí. Titul udeľuje európske dobrovoľnícke centrum od roku 2013.