Regióny Košice

Košice vyčlenia 2,5 mil. eur na zmiernenie následkov epidémie, primátor Polaček si zníži plat

Košický primátor Jaroslav Polaček. Zdroj: TASR / Františšek Iván

KOŠICE – Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček zvolal mimoriadne zastupiteľstvo, kde s poslancami plánuje prijať nové opatreniam na zmiernenie následkov šíriaceho sa nového koronavírusu. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian.

 

„Som pripravený nastaviť mestský rozpočet tak, aby sme v prvej etape vyčlenili 2,5 milióna eur na pomoc, a z týchto peňazí urobili všetky opatrenia, ktoré bude v prvej etape mesto Košice potrebovať,” uviedol Polaček. Zastupiteľstvo sa bude konať vo štvrtok 26. marca. Poslanci na ňom prerokujú len deväť bodov, väčšina z nich sa týka opatrení na zmiernenie následkov šíriaceho sa koronavírusu. „Opatrenia majú chrániť najmä starších obyvateľov Košíc, ktorým chce mesto pomôcť rôznymi opatreniami, aby čo najmenej vychádzali zo svojich domovov, keďže pre túto skupinu obyvateľov je vírus najnebezpečnejší. Mesto im plánuje zabezpečiť hygienické a potravinové balíčky,“ uviedol Fabian.

Okrem toho sa primátor rozhodol, že si na najbližšie krízové obdobie zníži svoj plat. „V najbližšom období budeme hľadať každé jedno euro, preto som sa aj ja rozhodol, že si v najbližšom období znížim svoj plat na minimálny, aby každé jedno euro, ktoré sa ušetrí, mohlo putovať všetkým tým, ktorí to potrebujú,“ uviedol primátor. Mesto prijalo v minulých dňoch mnoho opatrení, aby sa obyvatelia v čo najmenšej miere schádzali vo väčších skupinách. Ďalším z takýchto opatrení je, že parkovanie v meste bude počas mimoriadneho stavu zadarmo. Cieľom je, aby ľudia využili radšej na prepravu svoje autá, ako hromadné prostriedky. „V najnovších opatreniach myslí mesto aj na tých Košičanov, ktorí majú zakúpené dlhodobejšie parkovacie lístky. Tie budú mať o 60 dní dlhšiu platnosť,“ dodal Fabian.