Regióny Košice Domáce Politika Top

Košice majú nového primátora. Polačekovi krk nezlomil sexuálny škandál, ustál aj iné kauzy

Nový primátor Košíc Jaroslav Polaček nie je v politike žiaden nováčik. FOTO: TASR

KOŠICE – Druhé najväčšie mesto na Slovensku bude mať najbližšie štyri roky pod palcom Jaroslav Polaček. Rodák z Košíc, ktorý sa dnes slávnostne ujal funkcie, nepatrí v politických kruhoch k žiadnym nováčikom. V minulosti pôsobil na mestskom úrade, stál taktiež na čele Únie autodopravcov. Počas kampane sa neslávne zapísal do povedomia kvôli trestnému oznámeniu za sexuálne zneužívanie, ktoré na neho podala vlastná manželka. Kauza ho síce stála podporu troch politických subjektov, post primátora Košíc však získal s pohodlným náskokom. S mestom aj jeho inštitúciami má už smelé plány.

 

Na magistráte Košíc sa dnes uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva, na ktorom zložil svoj sľub novopečený primátor Jaroslav Polaček. Zároveň si od vedúcej Archívu mesta Košice Márie Hajduovej prevzal insígnie mesta. Sľub zložilo tiež 41 poslancov, spomedzi ktorých je 25 nových.

Polaček dostal v nedávnych komunálnych voľbách 29 157 hlasov. Volilo ho takmer o 20 percent viac voličov ako jeho konkurenta, doterajšieho zastupujúceho primátora Martina Petrušku (Smer-SD). Tesný súboj, ktorý sa medzi týmito dvoma súpermi očakával, sa nekonal. Polaček, ktorý kandidoval s podporou SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS si voličov na svoju stranu získal aj vďaka prísľubu skoncovania s rodinkárstvom, korupciou či parazitovaním na mestských podnikoch.

Začať chce zhurta

Ako informovala agentúra SITA, v slávnostnom príhovore Polaček poďakoval za prejavenú dôveru. Uviedol, že chce byť primátorom všetkých Košičanov bez ohľadu na ich politické tričká či vierovyznania. Vyzval poslancov a všetkých Košičanov na konštruktívnu spoluprácu pri napĺňaní volebného programu Fungujúce Košice, aby sa mesto rozvíjalo a obyvateľom poskytovalo dobré podmienky na život. “Túto funkciu preberám s veľkou zodpovednosťou a pokorou,” citovala Polačeka agentúra TASR.  “Najväčší cieľ je, aby občania – Košičania verili vo svoje mesto, aby sa v ňom cítili naozaj transparentne, dobre, aby sa sem vracali. Toto je asi to heslo, ktorým chceme mesto budovať ďalej,” avizoval nový primátor Košíc. Hneď na úvod si dal za cieľ okrem iného sfunkčniť správu mestských komunikácií, vrátiť trolejbusy do mesta a spustiť protikorupčný audit.

Škandál ohľadne sexuálneho zneužívania

Začiatkom septembra, iba dva mesiace pred komunálnymi voľbami, sa v médiách objavili informácie, že Polačeka manželka obvinila zo sexuálneho zneužívania, v ktorom mal figurovať aj ich maloletý syn. Júlia Polačekova podala trestné oznámenie v apríli. V máji začal následne vyšetrovateľ trestné stíhanie pre zločin sexuálneho zneužívania. V auguste však bolo ukončené s odôvodnením, že skutok, pre ktorý sa viedlo, sa nestal. Sám Polaček svoju vinu odmietal. „Nikdy som voči svojmu synovi nekonal tak, aby som mu ublížil. Nekonal som, aby som mu uškodil alebo ho snáď ohrozoval,” uviedol v septembri pre denník Nový čas. Celú kauzu označil za antikampaň, za ktorou stoja ľudia napojení na mafiu a na stranu, ktorá podľa jeho slov roky rozkrádala Košice aj košický kraj. „Mrzí ma, že títo ľudia pre naplnenie svojich cieľov zneužili moju manželku, s ktorou sme v súčasnosti v rozvodovom konaní a nahovorili ju na vykonštruované oznámenie, kde v pozícii poškodeného vystupuje práve náš štvorročný syn Timon,“ povedal.

Polačekova povesť však bola otrasená a škandál viedol až k tomu, že vo voľbách stratil podporu troch politických subjektov – OľaNO, Sme rodina a Zmena zdola.

Z odpadkového kráľa politik

Sám Polaček sa vo svojom životopise chváli tým, že sa mu v rokoch v rokoch 2003 až 2012 podarilo vybudovať najväčšiu spoločnosť na vývoz odpadu  na východnom Slovensku. Pri pohľade do obchodného registra môžeme momentálne Polačekovo meno nájsť pri dvoch spoločnostiach, ODPADservis + 3Z, s.r.o. a ODPADservis s.r.o. Spoločnosti sa zaoberajú podnikaním v oblasti nakladania s odpadom, no v predmete činnosti majú uvedené aj reklamné a marketingové služby, čistiace služby či prenájom nehnuteľností. V minulosti figuroval taktiež v spoločnosti Waste Management, ktorá je v likvidácii a firmách EKOS PLUS Košice s.r.o. a FÚRA s.r.o.

Nový košický primátor má bohaté skúsenosti aj v politike. V roku 2014 sa stal poslancom mestského zastupiteľstva, vo vlaňajších župných voľbách obsadil poslaneckú funkciu aj v župe.

K politike sa prvýkrát však dostal v roku 2010, kedy sa stal prednostom mestskej časti Košice – Sever. Práve počas pôsobenia v tejto funkcii čelil kritike za to, že sa ocitol v konflikte záujmov. Denník Korzár poukázal v auguste 2011 na to, že mestská časť Košice – Sever objednala odvoz odpadu od spoločnosti Fúra, v ktorej figuroval práve Polaček. Pôvodne mali byť oslovené štyri spoločnosti a vyhrať mala tá najvýhodnejšia. Avšak zo spomínaných firiem iba jedna potvrdila, že ponuku dostala, zvyšné dve ponuku na odvoz odpadu neodovzdávali. Víťazná firma Fúra, ktorá bola vybratá, ako víťaz, neuzavrela s mestskou časťou následne ani zmluvu. Ako neskôr vysvetlili, likvidácia  odpadu prebiehala formou objednávok, ktoré neprevyšovali 1 000 eur, preto neboli zverejnené.

„Pred hokejovými majstrovstvami sme prišli s myšlienkou oživiť amfiteáter. Chceli sme ho vyčistiť a počas MS zabezpečiť vývoz odpadu od vyše 40-tisíc fanúšikov. Zadal som pokyn urobiť prieskum trhu na likvidáciu odpadu,“ vysvetloval pre týždenník Korzár v tom čase vzniknutú situáciu Polaček. „Mal som požiadať starostu, aby vybral nevýhodnejšiu ponuku len preto, že som spoločník vo Fúre?,“ pýtal sa. To, že by bol v konflikte záujmov, odmietal.

Jaroslav Polaček stál ako šéf Únie autodopravcov Slovensko za štrajkom v roku 2010. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Bojovník proti mýtnemu systému

Počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu Únie autodopravcov Slovenska, ktorú získal v roku 2009, sa zapísal do povedomia najmä svojím vytrvalým bojom proti zavedeniu mýtneho systému. Stál tiež za zorganizovaním štrajku z roku 2010, ktorý mal za cieľ dosiahnuť zníženie rozsahu spoplatnených ciest I. triedy. Pri rokovaniach s vládou, na čele ktorej stál premiér Robert Fico, sa mu podarilo dosiahnuť viaceré ústupky.