Regióny Košice

Košičania majú k dipozícii zdieľané elektrické skútre. Nie sú však pre všetkých

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Operátor telekomunikačných a zdieľaných služieb Antik Telecom dnes v Košiciach spustil požičiavanie elektrických motoriek, takzvaný e-motosharing. Nová forma alternatívnej dopravy v komerčnej pilotnej prevádzke zahŕňa 30 elektrických skútrov.

„Tento rok by sme počet motoriek ešte chceli rozšíriť, tým že celkový počet pre Košice by mal byť 200. Taktiež máme pripravený projekt aj pre Bratislavu a mali by sme ho spustiť v blízkej budúcnosti,“ uviedol pri otvorení e-motosharingu generálny riaditeľ spoločnosti Antik Igor Kolla. Po naplnení plánu bude v Košiciach a Bratislave dostupných 500 elektrických motoriek.

Operátor chce v Košiciach vybudovať minimálne 70 nabíjacích bodov, momentálne je ich dostupných sedem, pričom na každej sa môžu nabíjať tri mopedy. Využiteľné budú aj pre nabíjanie elektrobicyklov, kolobežiek či zdieľaných elektromobilov. Skútre je možné nabíjať aj v bežnej zásuvke v rodinnom dome či firme. Cena minúty jazdy je 0,15 eura, pre klientov telekomunikačných služieb Antik je pripravená zľava. Elektrický skúter vyniká bezhlučnou jazdou bez emisii a dojazdom až 65 kilometrov.

Skúter bude bez emisií a na jedno nabitie prejde 65 kilometrov. Zdroj: TASR / František Iván

Potrebný vodičák

„Verejný skúter prináša príjemnú ekologickú alternatívu k osobnému autu, bez potreby vozidlo vlastniť. Motorku si požičiate ľahko pomocou mapy v aplikácii a jazdu môžete ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta,“ uviedol Kolla. Ako ďalej dodal vypožičiavanie bude prebiehať podobne ako pri bikesharingu, ktorý spoločnosť spustila v jari tohto roku. Verejný skúter sa vyrába v továrni svetovej značky elektrických motoriek SuperSoco, vrátane na Slovensku navrhnutého riadiaceho modulu vozidla. Skúter je dvojmiestny, disponuje LED osvetlením, odkladacím boxom s prilbou a nabíjacím káblom, prednou kapsou a háčikom na tašku či USB zásuvkou na nabíjanie telefónu.

Zapožičanie skútra si vyžaduje registráciu v aplikácii a depozit vo vyške 80 eur. Jazdné sa účtuje vo výške 15 centov za minútu. Ukončenie jazdy kdekoľvek v meste v Antik nabíjačke alebo s nabitým skútrom nad 80 percent je bezplatné. Pri nabití pod túto hranicu v centre mesta sa spoplatňuje dvomi eurami a na väčšine sídlisk štyrmi eurami. Pri ukončení jazdy v odľahlejších častiach to môže byť aj viac. O cene pri ukončení jazdy informuje aplikácia. Pre jazdu je potrebné byť držiteľom vodičského oprávnenia AM.