Regióny Košice Michalovce Sobrance Top

Kontroly na hraniciach! Príslušníci z finančnej správy upozorňujú, toto si domov nevozte

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák, Roman Hanc

VYŠNÉ NEMECKÉ – Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké môžete natrafiť na hraničnú kontrolu, ktorá vás nepustí ďalej s nepovoleným tovarom. Len za mesiac júl príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce zabavili viac ako 500 kg potravín, ktoré je zakázané dovážať.

 

„Neobchodný dovoz tovaru rastlinného charakteru na územie EÚ z tretích krajín je v zmysle platnej legislatívy zakázaný. Rovnako aj dovoz prípravkov na ochranu rastlín pre osobnú spotrebu. Prísny zákaz platí i pre dovoz mäsa, mlieka a výrobkov z nich, okrem sušeného dojčenského mlieka či špeciálnych potravín potrebných zo zdravotných dôvodov v množstve 2 kg,“ informujú o tom kompetentní z finančnej správy na svojom webe.

Aj preto sa vám môže stať, že ak si chcete doviezť lacnejšie potraviny z Ukrajiny na Slovensku, nepochodíte. Colníci vám ho okamžite zabavia a zlikvidujú. To však nie je všetko! Nielenže si tovar nemôžete nechať. Ale náklady spojené s likvidáciu týchto potravín v kafilérii musíte preplatiť vy ako cestujúci.

Čo všetko ľudia prevážajú?

Príslušníci finančnej správy sa denne stretávajú s prípadmi, kedy sa ľudia snažia cez hranice previezť rôzne druhy ovocia, zeleniny, osiva, semien, sadeníc, kvetov, mäsa či mäsových výrobkov pre osobnú spotrebu. „Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké neprepustili iba v júli 320 kg rôznych druhov ovocia a zeleniny, 27 kusov rastlín a sadeníc kvetov a stromov a zaistili 152,7 kg mäsa a mäsových výrobkov a 45 kg mliečnych výrobkov,“ spresnili kompetentní z finančnej správy.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR – Roman Hanc

Ak sa chcete vyhnúť zbytočným komplikáciám na hraniciach, vopred si overte, či všetok tovar, ktorí si chcete doviezť, nepodlieha nijakým zákonom, obmedzeniam alebo limitom. V prípade, že tak neurobíte a budete si chcieť takýto tovar previezť, môže vás postihnúť nemalá pokuta. Upozorňujú na to príslušníci finančnej správy „Nezákonným dovozom tovaru nielen z Ukrajiny, ale aj z iných tretích krajín, sa môžu dopustiť colného priestupku alebo trestného činu, za ktorý hrozí postih vo forme pokuty, neprepustenia, zaistenia alebo zhabania tovaru, prípadne iný trest. Vyhnú sa tak prípadným problémom a neplánovanému zdržaniu sa na hranici.“

Čo si však cez hranice môžete doviezť?

Bez obáv môžete cez hranice prejsť s napríklad chlebom, koláčmi, sušienkami, čokoládou, cukrovinkami alebo inými sladkosťami. Taktiež je povolené prevážať potravinové doplnky v balení pre konečného spotrebiteľa, cestoviny avšak nemiešané s mäsovým výrobkom alebo inak naplnené. Bez obáv si zabaľte aj med, mušle či slimáky avšak len do 2kg. Množstvo musí zodpovedať tomu, že výrobok je na osobnú spotrebu, respektíve len ako dar blízkemu.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR – Roman Hanc

„V cestnej a železničnej doprave celková hodnota tovaru dovážaného dospelou osobou nesmie prekročiť sumu 300 eur, v prípade osoby do 15 rokov je to suma 150 eur,“ upozorňuje finančná správa.