Regióny Košice Michalovce

Klienti zariadenia Anna-Mária boli prvými, koho zaočkoval michalovský výjazdový tím

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

HORŇA / MICHALOVCE – Klienti Zariadenia opatrovateľskej služby Anna-Mária v obci Horňa v okrese Sobrance boli prvými, koho proti ochoreniu COVID-19 zaočkovala výjazdová očkovacia služba michalovskej nemocnice. Zdravotníci tak zareagovali na výzvu ministerstva zdravotníctva o pomoc pri vakcinácii seniorov v zariadeniach sociálnych služieb, keďže práve oni predstavujú v súčasnej pandemickej situácii najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva. Uviedla to Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, pod ktorú patrí aj nemocnica v Michalovciach.

 

Ako informovala, svoj prvý výjazd zrealizovala michalovská výjazdová očkovacia služba v stredu (14. 4.) a v zariadení opatrovateľskej služby Anna-Mária zaočkovala celkovo 48 klientov a zamestnancov zariadenia. “Nemocnica neeviduje, že by niektorí zo zaočkovaných z daného zariadenia mali iné vedľajšie účinky než tie, ktoré sú pre toto očkovanie bežné,” doplnila Fedáková s tým, že michalovskí zdravotníci v súčasnosti používajú len vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNtech.

Na ďalší výjazd za klientmi zariadení sociálnych služieb má michalovská výjazdová očkovacia služba opäť vyraziť o týždeň, v stredu 20. apríla. Ako v tejto súvislosti Fedáková podotkla, výjazdová očkovacia služba nebude realizovať výjazdy za jednotlivcami žijúcimi v domácom prostredí, jej cieľom je pomôcť výlučne pri očkovaní klientov zariadení sociálnych služieb. I tieto zariadenia však musia svoju požiadavku o očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby smerovať na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, nie na samotnú nemocnicu.

Ako uviedla hovorkyňa Úradu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková, v rámci kraja pôsobí takmer 90 pobytových verejných aj neverejných zariadení sociálnych služieb. Očkovanie ich klientov dosiaľ zabezpečovala len mobilná očkovacia jednotka Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach, čo znamenalo “veľmi pomalý” proces vakcinácie. “Vítame preto, že mobilný očkovací tím zriadila aj Nemocnica Svet zdravia v Michalovciach,” skonštatoval predseda kraja Rastislav Trnka.