KAUZA útoku na primátorského kandidáta Michaloviec: Pre mafiu je podpálenie auta posledná výstraha

MICHALOVCE – Obyvatelia jedného z michalovských sídlisk boli v piatok svedkami mafiánskych praktík, ktoré pre novodobú históriu Slovenska nie sú tak bežné. Pred bytovým domom zhoreli dve autá. Útok bol však zrejme namierený proti poslancovi mestského a krajského zastupiteľstva Milanovi Kaplanovi. Nový kandidát na primátora Michaloviec totiž dlhé roky poukazuje na kauzy, ktoré zemplínskym regiónom rezonujú. 

 

Neznámy podpaľač pred víkendom poriadne vystrašil rodinu občianskeho aktivistu a nového kandidáta na primátora. Milan Kaplan vo svojom blogu už v minulosti rozobral viaceré kauzy, ktoré hýbu Slovenskom. Zrejme práve to zapríčinilo, že mu jeden z jeho možných oponentov adresoval mafiánsku výstrahu. Podľa vyšetrovateľov, požiar nebol amatérskou prácou, ale podobá sa na rovnaké prípady podpaľačstva z minulosti. Vyzerá to tak, že policajti zatiaľ nemajú taký tromf v rukáve, ktorý by pomohol vinníka dolapiť. „Polícia udalosť dôkladne zadokumentovala a vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci. Polícia intenzívne po páchateľovi alebo páchateľoch tohto skutku pátra. Bližšie a podrobnejšie informácie preto nie je možné poskytnúť,“ reagovala na otázky redaktorky zregionu.sk hovorkyňa Krajského policajného riaditeľstva v Košiciach Lenka Ivanová. Plamene zachvátili aj vedľa stojace BMW a spolu s Kaplanovým Suzuki Swift policajti škody vyčíslili na 14-tisíc eur. Podľa našich informácií majú muži zákona k dispozícii výpovede svedkov, no iný dôkazový materiál, ako napríklad kamerové záznamy v rukách nedržia.

Vyjadrenie poslanca Milana Kaplana k podpáleniu jeho auta. Zdroj: FB Milan Kaplan

Redaktorka zregionu.sk oslovila Kaplanovho poslaneckého kolegu a člena rovnakého Občianskeho združenia Nové Michalovce Radovana Geciho. Ten nám opísal, že situácia v miestnom zastupiteľstve je mimoriadne napätá. Sám vraj čelil viacerým vyhrážkam, či dokonca ho mala spolu s Kaplanom sledovať policajná inšpekcia.

Motív

Člen mestského zastupiteľstva Radovan Geci ma na piatkový atak jasný názor: „Michalovce sú známe tým, že sa tu dlhé roky aktivizujú finančné alebo mafiánske skupiny, ktoré tu vykonávajú nekalé činnosti. Mesto Michalovce je blízko ukrajinských hraníc a na hraniciach je veľa čierneho obchodu, či už s drogami, jantárom, alebo prevádzačstvom,“ vysvetľuje michalovský poslanec na úvod s tým, že mestu na východe Slovenska nepomohla ani výmena vlády. Jeho poslanecký kolega Milan Kaplan je podľa neho známy tým, že otvára tieto témy. O čom svedčí aj Kaplanov blog na portáli DenníkN. Preto je podľa Geciho viac než isté, že sa požiar týkal jednej z posledných káuz na ktorú Kaplan vo svojich príspevkoch poukazoval.

Michalovskému a košickému poslancovi Milanovi Kaplanovi podpálili auto. Zdroj: FB Milan Kaplan

Kauzy

Kaplan sa venoval napríklad nelegálnemu prevádzačstvu na hraniciach s Ukrajinou, michalovskej plavárni a spoločnosti Sytiq, a. s., ktorá zákazku predražila o viac ako dva milióny, advokátovi Radomírovi Bžánovi, ktorý v spore zastupoval michalovského primátora za 480-tisíc eur, či michalovskému podnikateľovi Gabrielovi Šoltésovi. Otvoril tiež kauzu katastra v Michalovciach, kde sa mali prepisovať pozemky mŕtvych a v prípade je dodnes viac ako 100 poškodených ľudí. „Jediný, kto do dnešného dňa stojí pred súdom za tieto všetky kauzy, nie sú páchatelia, ktorí ich majú na svedomí, ale Milan Kaplan, ktorý na ne poukazoval,“ hovorí Radovan Geci. Mesto sa podľa neho dlhé roky nevyvíja a zarábajú len konkrétne podnikateľské skupiny. Kaplana chcú podľa neho finančne zlikvidovať. Poslanec má manželku a štvorročnú dcéru, pričom požiar sa odohral presne v deň jej narodenín. „Bol tu aj okresný riaditeľ polície a ten povedal, že v mafii znamená podpálenie auta posledné upozornenie,“ hovorí Geci. „Pokiaľ sa mafia medzi sebou trieska, tak my občania si to pozrieme možno tak v správach, ale ak došlo k zastrašeniu politika, ktorý slúži občanom, tak toto je cez čiaru,“ myslí si Kaplanov kolega.

Poslanec prehovoril o sledovaní

Radovan Geci tvrdí, že požiar auta nie je jediný príklad na ktorom sa ukazuje zastrašovanie mestských poslancov. „Mňa konkrétne trikrát prenasledovala priamo inšpekcia Ministerstva vnútra,“ tvrdí Geci s tým, že podal aj trestné oznámenie. Motívom sledovania malo byť zverejňovanie informácií v neprospech Ministra vnútra. To aj verejne, prostredníctvom blogu vyzýval Kaplan k reakcii k situácii na slovensko-ukrajinských hraniciach. „Začalo za mnou chodiť inšpekčné auto, to znamená auto bez platnej ŠPZ, nafotil som ho, potom druhýkrát a tretí mi dokonca prišli pred rodinný dom zastrašiť moju tehotnú manželku, mám to aj natočené na kamere,“ hovorí Geci s tým, že vyšetrovanie uzavreli ako bežnú operatívnu činnosť Úradu inšpekčnej služby. Poslanec hovorí aj o sledovaní tajnou službou, „Máme tie informácie, že SISka nás nonstop monitoruje, prenasleduje a podniká proti nám kroky,“ motiváciou má byť podľa slov poslanca zachovať vetvy, ktoré v Michalovciach sú. S otázkami o údajnom sledovaní poslancov sme konfrontovali Úrad inšpekčnej služby aj Slovenskú informačnú službu. “Informácie týkajúce sa používania osobitných prostriedkov vrátane používania informačno-technických prostriedkov a sledovania osôb sú v súlade so Zoznamom utajovaných skutočností Slovenskej informačnej služby utajovanou skutočnosťou. Keďže uvedené platí tak v pozitívnom, ako aj v negatívnom vyjadrení, teda či určitá osoba je alebo naopak nie je objektom spravodajského záujmu Slovenskej informačnej služby, nie je možné z dôvodu existencie zákonnej prekážky poskytnúť akékoľvek informácie,“ reagovala akousi všeobecnou formulkou hovorkyňa SIS Zuzana Morávková. Na odpovede z Ministerstva vnútra stále čakáme.

Okresný predseda strany SaS a mestský poslanec Radovan Geci. Zdroj: FB Radovan Geci

Nový kandidát

Na mestskom zastupiteľstve tvoria poslanci s podporou strany Smer-SD tretinovú väčšinu. Čo zapríčinilo, že mestskej päťčlennej “opozícii“ neprejde takmer žiadny návrh. „Je to zastupiteľstvo, kde má Smer tretinovú väčšinu, to znamená, že oni si vedia všetko schváliť,“ vysvetľuje mestský poslanec. „Náš poslanecký klub Nové Michalovce, nonstop hlasuje naruby ako smeráci, no my sa môžeme aj roztrhať, keď nás je 5 z 25, tak sme za štyri roky v podstate nepresadili nič,“ dodáva.

V Michalovciach má Milan Kaplan šancu stať sa novým primátorom, podľa predbežných prieskumov OZ Nové Michalovce je na prvom mieste s 35-percentnou podporou občanov. „Prišla spoločenská objednávka,“ komentuje kolegove rozhodnutie kandidovať Geci. Kaplan svoju kandidatúru ešte neohlásil, zbiera totiž podpisy od Michalovčanov. Do volieb vstúpi s podporou strán SaS a PS. Atak na primátorského kandidáta bol podľa Geciho akousi poslednou kvapkou. Rozhodol sa preto ako okresný predseda strany SaS osloviť predsedníčku strany, ktorá zvolala mimoriadny parlamentný výbor. Ten má zasadať už v utorok, zúčastniť sa ho má minister vnútra Roman Mikulec, ale aj policajný prezident Štefan Hamran.

 

Prípad budeme naďalej sledovať a pokúsime sa priniesť ďalšie informácie..

Viac o téme: auto, kauzy, Košice, mafia, Michalovce, Milan Kaplan, OZ Nové Michalovce, požiar, Radovan Géci, Slovenská informačná služba, Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra, Zemplín

Súvisiace články