Regióny Košice Top

KAUZA NELEGÁLNEHO prenajímania pozemku pri gymnáziu v Košiciach má svoje dohry! Riaditeľ tvrdí, že ho odvolali, župan to popiera

Spor sa týkal tejto plochy. Zdroj: Košický samosprávny kraj

KOŠICE – Kauza ohľadom nelegálneho prenajímania autocvičiska pri Gymnáziu Alejová 1 v Košiciach má svoju dohru. Riaditeľ školy Ľubomír Sobek tvrdí, že ho chce predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka kvôli tomuto pochybeniu odvolať. Podľa župy však riaditeľ dostal len písomné upozornenie o porušení pracovnej disciplíny.

 

Následky nelegálneho prenajímania pozemku pri gymnáziu ako cvičisko autoškoly by mali byť pre riaditeľa gymnázia katastrofálne. Ako on sám povedal, podľa jeho informácií mal predseda kraja podpísať jeho odvolanie z funkcie.

„Z informácií, ktoré mám, je zrejmé, že moje odvolanie z funkcie pán predseda Rastislav Trnka podpísal, ale keďže som momentálne práceneschopný, zatiaľ som si ho neprevzal. Z vedenia odboru školstva však vzišla požiadavka na meno osoby z pedagogického zboru, ktorá by prevzala poverenie na zastupovanie riaditeľa školy do výberového konania,“ tvrdí Sobek.

K jeho odvolaniu by malo dôjsť kvôli nelegálnemu prenajímaniu pozemku školy pre cvičisko autoškoly. Tento spor medzi vedením gymnázia a Košickým krajom trvá niekoľko mesiacov. Sobek ešte na začiatku sporu tvrdil, že ide o osobný spor medzi nim a predsedom košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom.

Ide o osobný spor?

„Voči mne, keďže ja som správca majetku Košického samosprávneho kraja, a to už druhýkrát v pomerne krátkom čase. Tentokrát to súvisí s halou, ktorú chce župa na betónovej ploche postaviť. Nejde o to, že my ju nechceme, ale žiadame záruky bezpečnosti pre deti. Do areálu školy chýba prístup a nákladiaky nemôžu predsa premávať cez areál školy. Môže sa stať nešťastie,“ vravel Sobek v čase, keď sa prevalil zámer výstavby haly pri škole.

 

Spor sa týkal tejto plochy. Zdroj: Košický samosprávny kraj

Trnka vtedy reagoval, že: „Nemám voči nemu nič osobné, nejde o poľovačku na jeho osobu. Je to jeden zo 120 riaditeľov našich organizácií. Chcel by som však vedieť, čo by sa dialo so mnou, keby som podpísal niečo, na čo by som nemal zákonnú kompetenciu. To, voči komu budú vyvodené dôsledky, vzíde z výsledkov vyšetrovania.“

SPOR o pozemok v Košiach graduje! Župan podáva TRESTNÉ OZNÁMENIE, riaditeľ sa odvoláva na bezpečnosť detí

V súčasnosti má však Sobek čeliť hrozbe odvolania z jeho funkcie. Župa však tieto informácie zásadne odmieta a hovorí o dezinformáciách zo strany samotného riaditeľa.

Župa: Riaditeľ nebol odvolaný

„Riaditeľ školy Ľubomír Sobek nebol odvolaný, aj v súčasnosti je riaditeľom a zamestnancom Gymnázia Alejová,“ uviedla hovorkyňa župana Anna Terezková. Ako ďalej vysvetľuje, na základe finančnej kontroly, ktorá bola v priestoroch gymnázia uskutočnená, bol riaditeľovi len doručený oznam o porušení pracovnej disciplíny.

„Košický samosprávny kraj realizuje kontrolu týkajúcu sa prenájmu pozemku – cvičiska autoškoly. Doposiaľ bola ukončená čiastková finančná kontrola, ktorá konštatovala závažné porušenia pri prenechávaní majetku Košického samosprávneho kraja do užívania inému podnikateľskému subjektu zo strany vedenia školy. Výber subjektu prebehol bez súťaže, bez vedomia vlastníka, bez zverejnenia zmluvy atď.  Riaditeľovi školy bolo zaslané písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny. Čo sa týka ďalších krokov kraja, budú závisieť od záverov znaleckého posudku aj výsledkov kontroly,“ dodala hovorkyňa.

Rodičia spísali petíciu

Proti odvolaniu Sobeka už rodičia študentov školy spísali petíciu. Je na nej vyše 600 podpisov.

„O petícii viem, bola spustená 4. 4. 2022. Zapojili sa do nej nielen rodičia, žiaci a učitelia, ale aj bývalí absolventi školy. Mal som snahu celú túto situáciu prediskutovať a vysvetliť si s pánom predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom. Od februára 2022 si však nenašiel čas, aby ma prijal,“ vraví Sobek.

Petíciu si všimla aj župa. Tá reaguje, že sa v najbližšej dobe uskutoční stretnutie zástupcov petičného výboru a zástupcov Košického samosprávneho kraja.

„Z nášho pohľadu problém vznikol, keď sme sa začali zaoberať nekalým prenájmom pozemku na Alejovej. Podarilo sa nám ho vyriešiť. Na prenájom pozemku v majetku kraja sme vyhlásili verejnú obchodnú súťaž, vďaka ktorej získame z prenájmu ročne takmer 30-tisíc eur. Pre porovnanie, za 6 – 7 rokov, kedy bola plocha prenajímaná bezodplatne, sme mohli získať 180-tisíc eur v prospech obyvateľov kraja a daňových poplatníkov. Každý riaditeľ musí mať podporu svojich zamestnancov, v tomto prípade aj žiakov a ich rodičov, bez toho by škola nemohla napredovať,“ uviedla k petícii hovorkyňa župana.

Dodala, že pre Košický samosprávny kraj je aktuálne prioritou príprava výstavby atletickej haly, ktorá by mala vzniknúť pri tejto škole.

Vizualizácia atletickej haly. Zdroj: Atletika Košice o.z.
Vizualizácia atletickej haly. Zdroj: Atletika Košice o.z.