Regióny Košice Domáce Šport Top

Hokejová kvalifikácia do krvi rozhádala Košice. Primátor chce personálne zmeny v Steel Aréne

Steel Aréna v Košiciach, kde sa mala hrať kvalifikácia na olympiádu 2022. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Ak sme v niečom na Slovensku prvotriedni špecialisti, tak v tom, ako si poriadne komplikovať život aj tam, kde sa to nedá. Čerstvým príkladom je košický chaos okolo hokejovej kvalifikácie na olympijské hry v Pekingu 2022.

 

14:35 Aktualizované o stanovisko vedenia Steel Arény

Pôvodne sa mala športová udalosť odohrávať na východe Slovenska. Všetko už bolo pripravené, nalinajkované, ale vo finále ostali Košiciam iba oči pre plač. Dôvod? Klasika – peniaze. Najprv sa niečo dohodne, odsúhlasí, ale potom niekto zistí, že sa dá na celom projekte zarobiť a chce z akcie „vytrieskať majland“. Tu je vzorovým príkladom vedenie Steel Arény, kde je generálnym manažérom Igor Havrila. Za prenájom haly na kvalifikačný turnaj mali požadovať 300-tisíc eur. Pôvodne to malo byť pritom “iba” 130-tisíc. Číslo, ktoré primátora Košíc Jaroslava Polačeka rozpálilo do ružova.

“Boli sme veľmi nemilo prekvapení, keď sme sa dozvedeli, že vedenie Steel arény navýšilo svoju požiadavku až na 300 000 eur. Už predtým nám bolo neoficiálne naznačované, že čím viac dá mesto, o to menej budú predstavitelia Steel arény pýtať nájomné od SZĽH. Aj z toho, že dokopy chceli vyše trojnásobok toho, čo pýtala Bratislava (90 000 eur), je asi každému jasné, že viac ako o zorganizovanie kvalifikácie im skôr išlo o to, aby mohli niekoho „podojiť“… tlmočil stanovisko primátora mesta jeho hovorca Vladimír Fabián.

Košický primátor Jaroslav Polaček. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Akcionárom Steel Arény je pritom aj mesto a situácia preto pripomína Kocúrkovo, kde si každý robí čo chce. “Po rozhodnutí prideliť olympijskú hokejovú kvalifikáciu na ZOH 2020 do Bratislavy zadal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) pokyn referátu riadenia obchodných spoločností a mestských organizácií Magistrátu mesta Košice, aby našli spôsob ako dokáže mesto ako 33-percentný spoločník OZ Košická aréna tam vykonať audit, ktorý bude zameraný na predloženie finančných výkazov, zmlúv, dokumentácie a tvorbu cenníkov. Primátor už v minulosti o tieto údaje neúspešne žiadal, vedenie OZ však tieto údaje odmietlo mestu Košice sprístupniť,“ doplnil Fabián.

Je zaujímavé a zvláštne, že na stretnutiach predstaviteľov Košíc a Steel Arény boli dohodnuté a predrokované finančné podmienky prenájmu haly na olympijskú kvalifikáciu. “Už v septembri minulého roka počas neoficiálnom stretnutí bolo potvrdené, že prenájom Steel arény na jeden zápas sa môže pohybovať do 10 000 eur, pričom v Košiciach by sa hralo celkovo 6 stretnutí. Mesto Košice ponúklo Steel aréne sumu 130 000 eur na organizáciu kvalifikácie, čo uplynulý týždeň odsúhlasili aj poslanci zastupiteľstva. Táto zvýšená suma by zodpovedalo nielen nákladom za prenájom, ale bola v tom zahrnutá aj finančná rezerva na opravy a jej ďalšiu údržbu, pretože mestu Košice záleží na tom, aby Steel Arena dostala moderný šat,” doplnil informácie Fabián.

Generálny manažér Steel arény Igor Havrila pri nových sklách na mantineloch v Steel aréne pred majstrovstvami sveta v hokeji v Košiciach. Zdroj: TASR –/ Františšek Iván

Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka to nie je prvé manažérske zlyhanie šéfa haly Igora Havrilu. „O tom, že suma 130 000 eur je primeraná svedčí aj fakt, že Bratislava za prenájom žiadala 90 000 eur. SZĽH by teda v Košiciach získala aj značnú finančnú rezervu. Nemožno sa však čudovať, že pri takomto prístupe druhej strany ani SZĽH nemalo záujem ísť do neistoty a nestabilného prostredia. SZĽH pritom avizoval, že ak by počas organizácie kvalifikácie vznikli nepredvídané finančné náklady, nemali by problém s tým, aby ich uhradili,“ upresnil Fabián. Podľa slov Jaroslava Polačeka a jeho statusu na sociálnych sieťach je to do neba volajúca drzosť a hanba takto poškodiť mesto.

„Primátor ešte počas celého včerajšieho dňa (26.2.) rokoval so SZĽH a tiež kontaktoval vedenie Steel Areny, aby prehodnotili požadovanú sumu. Táto aktivita sa však nestretla s pochopením, keďže podľa nich bola suma 300 000 eur adekvátna tomu, čo ponúkajú. Veľmi nás mrzí ako to celé dopadlo, keďže sme za pol roka absolvovali viaceré rokovania, či stretnutia a všetkými možnými spôsobmi sme za to lobovali. Teší nás, že aj prezident SZĽH Miroslav Šatan dnes (t.j.27.2. poznámka redakcie) vo svojom stanovisku poďakoval primátorovi mesta Jaroslavovi Polačekovi za to, ako intenzívne sa snažil priniesť olympijskú kvalifikáciu do nášho mesta. Poďakovanie od Šatana nás teší, košickým fanúšikom však zostalo sklamanie,“ povedal Fabián. 

Hokejová kvalifikácia sa bude hrať v Bratislave a nie v Košiciach. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Situácia je jasná. Kvalifikácia bude v Bratislave a nič už na tom nezmení ani ďalšia aktivita či lobing primátora Košic. Bude preto Jaroslav Polaček požadovať aj vyvodenie osobnej zodpovednosti voči Igorovi Havrilovi? Žiaľ, toto atraktívne podujatie u nás nebude, čo je veľmi zlá správa pre Košice. Kompetentných ľudí v Steel aréne sme v posledných dňoch rázne upozorňovali, že kvôli nim môže nastať problém. Ako tretinový podielnik bude mesto Košice požadovať aj vyvodenie osobnej zodpovednosti voči generálnemu manažérovi Steel Arény,“ doplnil Vladimír Fabián.

Predseda SZĽH Miroslav Šatan priznal, že Jaroslav Polaček sa snažil, aby kvalifikácia bola v Košiciach. Na začiatku to pre metropolu východu vyzeralo dokonca sľubne. “Nakoniec sa tam nepodarila urobiť nejaká rýchla dohoda a už sme nemohli dlhšie čakať. Prišla do hry Bratislava, ktorá nám veľmi rýchlo a promptne vyhovela,” vysvetlil Šatan. Prezidenta doplnil aj mediálny manažér zväzu Peter Jánošík. “Posielam Vám link s tlačovou správou a videom s prezidentom SZĽH Miroslavom Šatanom, kde nájdete všetko, čo v tejto veci má SZĽH záujem komentovať. Veci týkajúce sa vzťahov v KE nám komentovať neprináleží. Z vašich otázok môžeme potvrdiť, že informácie o požadovanej sume 300-tisíc eur zo strany Steel Arény, sú pravdivé”.

Vedenie Steel Arény si stojí za svojím

Podľa vedenia Steel Arény bola navrhovaná cena adekvátna. Odvolávajú sa pri tom na očakávané náklady na prevádzku ako aj na technickú prípravu a bezpečnosť. “Rešpektovala zásady cenotvorby v zmysle zákonných opatrení. Ľudovo povedané, cena za prenájom vám musí zabezpečiť krytie nákladov a mala by vám priniesť aspoň minimálny zisk, ktorý sa v zmysle našich stanov využíva v 100 % výške na modernizáciu komplexu,” argumentujú. Navrhovaná cena okrem toho podľa nich nebola ponukou jednotlivca, ale predmetom rokovania na mimoriadnom valnom zhromaždení za účasti zástupcov mesta Košice vrátane Polačeka. “V období trhového mechanizmu je cena vecou ponuky a dopytu. Košická aréna ponúkla cenu v návrhu zmluvy o prenajme medzi Košickou arénou a SZĽH a očakávala zo strany SZĽH jednanie, ku ktorému nedošlo,” dodali.

Polačekove slová komentovať nechceli. Pripomenuli však, že zápasy kvalifikácie sú prostriedkom na získanie tržieb z predaja vstupeniek pre organizátora, teda SZĽH. “Majiteľ haly nemá podiel na týchto tržbách, má iba náklady s prevádzkou haly a zodpovednosť za kvalitný a bezpečný priebeh na vysokej úrovni v zmysle podmienok IIHF,” uviedli. Jediným zdrojom na krytie týchto nákladov je podľa nich prenájom haly.

Mohlo by vás zaujímať