EXTRÉMNE HORÚČAVY spôsobili výrazný pokles vody v Ružíne: Hrozí hromadný úhyn rýb!

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Extrémne sucho, žiaden dážď, vyschýnajúce potoky a vodné nádrže. Toto je krutá realita posledných týždňov na východe Slovenska. Katastrofálny pohľad sa naskytuje najmä návštevníkom obľúbenej vodnej nádrži v okrese Margecany. Podľa nich takýto pokles vody Ružínska priehrada ešte nezažila.

 

Návštevníci, rekreanti, ale aj miestni rybári vodnej nádrže Ružín majú hlavu v smútku. Počas extrémnych horúčav a suchu došlo k výraznému poklesu hladiny vody. Podľa nich sa z Ružína na niektorých miestach stala len jedna veľká mláka.

„Takýto stav som na Ružíne ešte nezažil. Voda je nie len bahnitá, ale na niektorých miestach vyslovene vidno o koľko za posledné týždne klesla. Ak to tak pôjde ďalej, tak úplne vyschne,“ hovorí smutne návštevník priehrady.

To, že v Ružíne výrazne klesla voda si všimli aj rybári. „Chodím tu rybárčiť už niekoľko rokov po sebe. Párkrát sa stalo, že kvôli horúčavám mierne klesla voda, ale nie až takto. Pre rybárov je to je to kritické, pretože ak bude voda veľmi teplá, budú ryby migrovať,“ vysvetľuje dlhoročný rybár.

Hrozí úhyn pstruhov

Jeho slová nám potvrdil aj rybársky hospodár Rudolf Halmi. „Ak sa voda veľmi zahrieva, stráca okysličenosť, čo môže spôsobiť aj hromadný úhyn rýb, napríklad takých pstruhov,“ vysvetľuje Halmi. On sám posledné týždne registruje výrazný pokles hladiny vo vodnej nádrži a menšiu návštevnosť rybárov na Ružíne. Hovorí  však, že pokles vody najviac zasiahol oblasť turizmu. „Návštevníci sa poriadne nemajú ako okúpať, keďže je všade pri brehu blato. To mnohých odradí  a na Ružín ani neprídu. Mrzí ma, že sú podmienky také, aké sú, ale nikto nečakal, že voda klesne až takto,“ dodáva.

Jozef Kojecký z Občianskeho združenia Ružínska priehrada zasa hovorí, že s poklesom vody sa muselo rátať. „Vzhľadom na výstrahy SHMÚ a takmer žiadne zrážky je úplne pochopiteľné, že je hladina vody nižšia. Nemáme to však ako ovplyvniť, môžeme len dúfať, že čím skôr zaprší,“ hovorí.

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák vysvetľuje, že vodné nádrže, ako sú Ružín alebo Domaša, boli postavené práve kvôli tomu, aby pomocou nich vodohospodári regulovali vodu v riekach.

Bocák: Rekreácia je na poslednom mieste

„Dôvodom poklesu hladín Vodných tokov a nádrží je aktuálne suché obdobie nie len na Slovensku, ale v celej Európe. Hladina riek je v prípade sucha prirodzene nižšia. Sú rieky, ktoré sú počas sucha úplne prázdne. Tam kde sa na vodných tokoch nachádzajú vodné stavby je ich hladinu pod nimi možné regulovať a to v zmysle zákonom stanoveného manipulačného poriadku. Inak povedané, vodné stavby slúžia prioritne, okrem protipovodňovej ochrany, na akumulovanie vody v čase prebytku a dotovaní vodných tokov pod nimi v čase nedostatku tak, aby bol zachovaný život v rieke a potreby užívateľov. Rekreácia je v tomto prípade na poslednom mieste,“ vysvetľuje Bocák.

Odborníci sa zhodujú v riešení, ktoré je na prvý pohľad jednoduché – pomohol by dážď, ale nielen krátkodobý. Ideálne by bolo, ak by popršalo viac dní. Suché obdobia sa však budú podľa Bocáka opakovať každý rok a budeme sa tomu musieť prispôsobiť.

„Obdobie sucha bude čím  ďalej tým častejšie a preto by sa mal každý obyvateľ zaoberať jej šetrení, Zároveň by mal štát začať uvažovať o budovaní ďalších akumulátorov vody v krajine medzi ktoré bezpochyby patria aj veľké vodné stavby,“ dodáva Bocák na záver.

Viac o téme: blato, extrémne horúčavy, pokles vody, Ružín, rybári, úhyn rýb, vodná nádrž, vodohospodári

Súvisiace články