Regióny Košice Top

Exekútor a súdy. Polaček zavaril Košiciam, keď bez dohody vypovedal zmluvu súkromnej firme

Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICE – V Košiciach to vrie. Medzi magistrátom mesta a súkromnou firmou poskytujúcou parkovanie EEI je otvorený konflikt o tom, kto zodpovedá za parkovanie v najväčšej východoslovenskej metropole. Mesto napriek rozhodnutiu súdu prevádzkuje parkovanie osve, spoločnosť na nich poslala exekútora. Primátor mesta ale nechce pristúpiť na ponuku EEI, že z Košíc odídu po splnení ich podmienok. 

 

Mesto o tom, že sa stáva výlučným prevádzkovateľom parkovania v Košiciach rozhodlo na svojom zasadnutí 17. septembra 2018, kde upravilo Všeobecné záväzné nariadenie mesta, platí od 1. januára tohto roku. Rovnako zaviedli, že od 24. decembra 2018 do 6. januára 2019 sa za dočasné parkovanie v meste neplatilo. Ukončili tak spoluprácu so súkromnou parkovacou firmou EEI, ktorej právo prevádzkovať parkovanie v meste odobrilo ešte predchádzajúce vedenie. Tí sa proti úprave VZN obrátili na Okresný súd Bratislava I, ktorý začiatkom októbra minulého roka rozhodol v prospech firmy EEI prostredníctvom neodkladného opatrenia.

Firma konštaktuje, že ak by bola zmluva neplatná, tak by takéto opatrenie súd pravdepodobne nevydal. Zmluvu s mestom pritom majú do roku 2022. Mesto nemôže brániť firme v tom, aby prevádzkovali parkovanie v meste. Nový primátor Košíc Jaroslav Polaček vidí celú vec úplne inak. “Do VZN žiadny súd v súčasnosti nevstúpil. Nikto nemôže vziať mestskému zastupiteľstvu kompetencie, aby rozhodovalo o tom, ako sa na jeho území bude nakladať a čo sa na ňom bude robiť. Takúto právomoc má jedine prokurátor, alebo súdy. Takéto žaloby v súčasnosti neexistujú, čiže VZN platí,” reagoval Polaček.

Na mesto firma poslala aj exekútora. “Súd by ju nenariadil, ak by mesto konali zákonne. Exekúcia už nie je o pekných statusoch alebo fotkách na facebooku. Pán Polaček upokojoval obyvateľov, že má všetko pod kontrolou, ale tým iba zavádza. Mesto v exekúcii má totiž vážne problémy. Napríklad aj s čerpaním eurofondov. Je otázne, či si pán primátor dôsledky jeho konania uvedomuje,” uviedol hovorca spoločnosti Peter Hollý. Podľa jeho slov môže každé jedno konanie exekútora vyjsť mesto státisíce.

Pre parkovanie z Košiciach je sport medzi magistrátom a súkromnou parkovacou firmou. Zdroj: TASR / Roman Hanc

“Mesto v súčasnosti robí všetky potrebné kroky na to, aby sme sa mohli účinne brániť a všetky prostriedky dostupné v právnom systéme využijeme. Exekúcia má odkladný účinok, to znamená, že sa nič nedeje a netreba brať tragicky to, čo spoločnosť EEI urobila. Týmto spôsobom sa snaží vytvárať tlak na mesto Košice,” tvrdí Polaček. 

Posledný januárovi deň mestské zastupiteľstvo v Košiciach prijalo ďalšiu úpravu spomínaného nariadenia, podľa ktorej tie rezidentské karty, ktoré boli zakúpené do konca januára, bude mesto akceptovať a tým budú platné, ale tie, ktoré boli zakúpené od 1. februára, už akceptovať nebudú. Dôvodom takéhoto kroku bolo, že sa mesto nevedelo dostať k databáze spoločnosti o tom, kto všetko má zakúpené rezidentské karty. “Museli sme hľadať riešenia a trvalo nám niekoľko týždňov, aby sme vo VZN nastavili parametre, za akých okolností sme ochotní akceptovať karty, ktoré vydala spoločnosť EEI. Ale len tie, ktoré vydali do 31. januára tohto roku,” uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček. 

V prípade, ak si niektorí Košičania zakúpili parkovaciu kartu aj od spoločnosti EEI aj od magistrátu, primátor ubezpečuje, že ľuďom peniaze neprepadnú. “V prípade, ak sa stala takáto situácia, tak poplatky, ktoré súvisia s registráciou v našom mestskom systéme, im budú alikvotne navýšené a ich parkovacia karta bude predĺžená tak, aby si vyčerpali kredit, ktorý takýmto spôsobom získali,” vysvetlil Polaček. 

Primátor Košíc Jaroslav Polaček sa chce brániť. Zdroj: Archiv

Primátor Košíc rovnako tvrdí, že s firmou EEI neustále prebiehajú rokovania. Firma nedávno avizovala, že vzhľadom na konanie predstaviteľov mesta chce z metropoly východu odísť. “To, akým spôsobom tento odchod prebehne, musí byť predmetom spravodlivej a komplexnej dohody a za trhových podmienok. Preferujeme komplexné urovnanie dohodou,” uviedlo EEI. Rovnako, ako EEI, tak aj Polaček chcú, aby infraštruktúru – teda parkovaciu techniku posúdil znalec.

Samotný Polaček stále verí, že sa s EEI dohodnú a nebude potrebné rozhodnutie súdu, alebo arbitráže. Tento postup EEI v prípade, ak nepríde k dohode, nevylučuje. “Nevidím dôvod na to, aby sme spoločnosti kompenzovali ušlý zisk. Som pripravený kompenzovať nároky, ktoré súvisia s investíciami, s vybudovaním parkovacích miest, rampového systému. Mesto Košice získa zhodnotený majetok a je prirodzené, aby sme za neho zaplatili,” povedal Polaček. 

Samotný primátor sa oháňa tým, že zmluva medzi mestom a spoločnosťou EEI nie je platná, pričom sa odvoláva na viaceré právne autority. “O tejto platnosti sa určite bude rozhodovať aj na súde. Mesto Košice v tejto veci podalo žaloby,” dodal. 

Galéria
V Košiciach si parkovanie zobralo pod správu mesto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Podľa VZN Košíc je výlučným prevádzkovateľom parkovania v meste magistrát. TASR – František Iván
Spoločnosť môže okamžite spustiť parkovacie zariadenia, v hre môže byť aj exekútor. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Na mesto už raz bol poslaný exekútor. Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next