Regióny Košice

Epidémia žltačky je v Košiciach stabilizovaná. Mimoriadna situácia trvá aj naďalej

Situácia okolo epidémie žltačky je stabilizovaná. ZDROJ: unlp.sk

KOŠICE – Situácia súvisiaca s epidémiou žltačky v okolí Košíc je stabilizovaná. Povedala to prednostka Okresného úradu Košice-okolie Zuzana Vozár Kakaščíková. Mimoriadna situácia vyhlásená začiatkom apríla v Moldave nad Bodvou, Medzeve, Jasove a v Drienovci však naďalej trvá. Aktuálne evidujú 153 potvrdených prípadov vírusovej hepatitídy typu A u detí vo veku piatich až deviatich rokov.

 

“Odvolanie mimoriadnej situácie závisí od počtu pribúdajúcich pozitívnych prípadov a inkubačnej doby ochorenia, čo v praxi znamená približne 30 dní od posledného nakazeného. Vzhľadom na mieru zaočkovania a zodpovedné plnenie protiepidemických opatrení považujeme nateraz situáciu v dotknutých a ohrozených lokalitách za stabilizovanú,” povedala.

Všetky zainteresované subjekty podľa jej slov pokračujú v realizovaní opatrení prijatých na zamedzenie a predchádzanie šírenia žltačky. Krízový štáb napríklad odporúčal mestu Moldava nad Bodvou zabezpečiť likvidáciu odpadu v zasiahnutých lokalitách, plošnú dezinfekciu priestorov škôl či neorganizovanie hromadných podujatí s občerstvením. Opatrenia sa týkajú aj zvýšenia miery imunizácie u detí v rizikovej vekovej kategórii.