Regióny Košice

Dobrá správa z Košíc. Nemocnica sa vracia do bežnej prevádzky

Zdroj: FB / UNLP KE

KOŠICE – Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice sa od 1. mája vráti do bežnej prevádzky. Operačné výkony v plnom rozsahu plánujú spustiť od 1. júna. Na štvrtkovom brífingu o tom informovalo vedenie nemocnice.

 

Približne po siedmich mesiacoch majú byť všetkým pacientom opätovne k dispozícii obe pracoviská UNLP. To na Rastislavovej ulici bolo v uplynulom období vyčlenené pre pacientov s ochorením COVID-19. „Väčšina reprofilizovaných pracovísk v areáli na Rastislavovej 43 prechádza od 1. mája z ‘COVID prevádzky’ späť na bežnú. Zatiaľ budeme poskytovať prevažne neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo. Akútnych pacientov po úraze, nehode či s bolesťami ošetria od soboty na oboch pracoviskách. Od mája budú fungovať všetky ambulancie ústavnej pohotovostnej služby na Rastislavovej ulici okrem neurologickej ambulancie v štandardnom režime. Do bežného režimu sa už vrátili obe pôrodnice, viaceré ambulancie a niekoľko ďalších pracovísk.

Keďže naďalej evidujú pomerne vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19 na umelej pľúcnej ventilácii, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny sa zatiaľ nemôže vrátiť do bežného režimu. „Anestéziologicko-resuscitační zdravotníci patrili medzi najvyťaženejších zamestnancov nemocnice za uplynulé mesiace, preto budeme operácie spúšťať postupne,“ uviedla nemocnica s tým, že v nemocnici zostane 122 reprofilizovaných kyslíkových lôžok, 22 s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu a 32 high flow oxygenových lôžok.

Operačné výkony v plnom rozsahu plánujú spustiť o mesiac. „Pacienti, ktorí najdlhšie čakajú na plánované operačné výkony, budú objednávaní na základe dĺžky čakania na tento plánovaný výkon a na základe zhodnotenia ich zdravotného stavu. Týchto pacientov budú naše klinické pracoviská telefonicky vyzývať na to, aby sa postupne začali objednávať,“ spresnil Paulo.

V nemocnici je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19. Generálny riaditeľ nemocnice Vladimír Grešš pripomenul, že za doterajšie obdobie pandémie nového koronavírusu prijali viac ako 3600 pacientov s týmto ochorením. Pri lôžkach s umelou pľúcnou ventiláciou sa im podarilo zachrániť v priemere sedem z desiatich pacientov. Zvládnutie situácie, ako aj plnenie úloh nemocnice v súvislosti s vakcináciou ocenil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). „Nemocnica v Košiciach zvládla veľký nápor covidových pacientov s pomerne veľkou úspešnosťou liečby,“ uviedol. Vo vakcinačnom centre nemocnice doposiaľ podali 47.000 dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.