Regióny Bratislava Košice Top

DOBRÁ SPRÁVA pre vodičov: Z Bratislavy do Košíc pocestujeme rýchlejšie! Nie je to utópia, ale reálny scenár

Nová diaľnica ušetrí vodičom až hodinu času. ZDROJ: TASR František Iván

 

KOŠICE/BRATISLAVA – Na najočakávanejšiu diaľnicu, ktorá prepojí západ a východ Slovenska, čakáme od roku 2010. Obrovský mega projekt, na ktorý sa slovenskí vodiči tešia už viac ako desať rokov, sa čoraz viac blíži k realite. Nekonečný príbeh diaľnice z metropoly východu do hlavného mesta prináša dokonca po novom ďalšie nové informácie.

 

Diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami má tvoriť spolu 46 úsekov. Po sprevádzkovaní celého spojenia by mohla motoristom ušetriť aj viac ako hodinu jazdného času oproti súčasnému stavu. Závisí to však od viacerých aspektov.

Vodiči ušetria až hodinu času

Čas prejazdu medzi Bratislavou a Košicami je podľa hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), Evy Žgravčákovej, determinovaný najmä výberom trasy, rýchlosťou jazdy a dopravnou situáciou v závislosti od obdobia, keď je prejazd realizovaný.

„Ak porovnávame čas jazdy tzv. severnou trasou v ideálnych podmienkach bez výraznejších zdržaní v Žiline, pod Strečnom alebo v Ružomberku, očakáva sa úspora po plnohodnotnom sprevádzkovaní úsekov diaľnice D1 okolo Žiliny a v úseku od obce Turany až po Ivachnovú medzi pol a trištvrte hodinou, v prípade prejazdu počas dopravných špičiek môže predstavovať úspora času aj oveľa viac ako jednu hodinu v porovnaní s dnešnou situáciou,“ priblížila Žgravčáková.

Samotní vodiči sú touto informáciou nadšení: “Už niekoľko rokov žijem v Bratislave, ale pochádzam z východného Slovenka. Do Bratislavy som prišiel za prácou a už som tu aj ostal… no rodinu mám na východe. Preto sa veľmi teším, že ju budem môcť kedykoľvek navštíviť, a že to nebude, tak ako to bolo doteraz, trvať skoro šesť hodín,” píše čitateľ Zdeno (37).

K nemu sa pripája aj Michaela (29) z Prešova. Do Bratislavy prišla študovať, neskôr si tu našla aj prácu. V súčasnosti žije so svojim manželom a ročnou dcérkou v bratislavskom Ružinove:

“Moji rodičia bývajú v Prešove a bolo by pre nás všetkých jednoduchšie a rýchlejšie, ak by bola diaľnica hotová. Navštevujeme sa pravidelne, aj oni nás, aj my ich a niekedy keď sa dostaneme do zápchy pri Strečne alebo v Ružomberku, cesta sa predĺži aj o hodinu, hodinu a pol. Diaľnica by vyriešila zároveň aj problém so zápchami na týchto kritických úsekoch, kde bývajú pravidelne zápchy v piatky a nedele, nehovoriac o sviatkoch,” hovorí Michaela.

So svojim názorom sa nám zveril aj Peter (42), ktorý je aktívnym šoférom a cez celé Slovensko cestuje pravidelne. “Ako človek pochádzajúci z Prešova a žijúci v Bratislave už 10 rokov, by som naozaj ocenil, keby sa už konečne dokončila diaľnica BA-KE. Bohužiaľ, prešlo 10 rokov a stále môžeme len snívať. Hoci diaľnica je, ale cez Maďarsko, čo znamená zbytočne dlhšiu trasu, a navyše, kúpu ďalšej diaľničnej známky, takže aj tak si radšej vyberám trasu cez Slovensko. Nezostáva nám nič iné len dúfať, že sa to raz konečne podarí dokončiť… čo by nám ušetrilo približne hodinu času, lepšiu spotrebu a tým pádom aj nižšie náklady,” píše Peter.

Vo výstavbe sú zatiaľ dva úseky

Momentálne sú vo výstavbe dva úseky tvoriace budúce diaľničné prepojenie medzi Bratislavou a Košicami. Sú nimi D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala a D1 Hubová – Ivachnová. Posledným nerozostavaným úsekom diaľnice medzi metropolami je úsek D1 Turany – Hubová.

V júli diaľničiari podpísali zmluvu so zhotoviteľom štúdie realizovateľnosti výstavby diaľnice D1 v úseku D1 Bidovce – Vyšné Nemecké.