Regióny Košice

Do Košíc dorazí 15 nových autobusov za viac ako 3 milióny eur

KOŠICE – O mesiac skôr oproti pôvodne plánovanému termínu dorazilo dnes do Košíc prvých päť autobusov Solaris Urbino 12 , ktoré objednalo mesto na posilnenie vozového parku Dopravného podniku. Ďalších päť autobusov má prísť v piatok a zvyšných päť v druhej polovici októbra. Informovala o tom Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice.

 

Po náročných rokovaniach sa vedeniu mesta Košice podarilo s výrobcom z Poľska vyrokovať 405-tisícovú zľavu oproti pôvodne dohodnutej cene z rámcovej zmluvy z roku 2018. Celková cena 15 autobusov predstavuje po 13-percentnej zľave 3,1 milióna eur bez DPH, respektíve 209 900 eur za jeden autobus. Prví cestujúci by sa nimi podľa dopravného riaditeľa DPMK Romana Danka mohli odviezť koncom budúceho týždňa.

Začiatkom budúceho roka sa v Košiciach objaví aj 21 nových autobusov SOR NB 18. Pri ich dodávke sa vedeniu mesta podarilo dohodnúť s českou spoločnosťou SOR Libchavy na dodatočnej zľave 579 600 eur z pôvodne vysúťaženej ceny 6 877 500 eur. Autobusy prídu do Košíc podľa zmluvy medzi januárom a marcom 2022. Jeden autobus tak vyjde na 299 900 eur.

Nedostatok prevádzkyschopných autobusov v košickej MHD, ktoré v posledných týždňoch spolu s výpadkami vodičov spôsobili viaceré problémy a odrieknutia spojov, sa vedenie mesta snažilo vyriešiť viacerými spôsobmi. Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) poveril ešte koncom augusta referát protokolu a zahraničných vzťahov magistrátu, aby oslovil dopravné podniky v partnerských mestách Košíc v rámci krajín V4 a v Nemecku so žiadosťou o zapožičanie autobusov. Zahraničné dopravné podniky reagovali na túto požiadavku kladne a v priebehu septembra dokopy zaslali DPMK ponuky na zapožičanie 27 autobusov.

DPMK má zatiaľ v pláne využiť sedem jazdených autobusov z Dopravného podniku v Ostrave. Aj tieto zapožičané autobusy by mohli brázdiť ulice mesta už v najbližších dňoch. Doplnia tak tri autobusy Karosa z Michaloviec a Humenného, ktoré si DPMK od septembra do konca roka prenajal od dopravcu DZS – M.K. Trans.