Regióny Košice

Do kecerovských základných škôl sa vrátili starší žiaci z rómskych komunít. Do školy sa tešili

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Michal Svítok

KECEROVCE – Prezenčnú formu vyučovania pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka obnovili od pondelka (19. 4.) aj na základnej škole v Kecerovciach v okrese Košice-okolie. Do školských lavíc sa vrátilo 61 zo 78 žiakov týchto ročníkov, potvrdila v utorok riaditeľka školy Alena Davidová. Celkovo má kecerovská základná škola v tomto školskom roku 885 žiakov, ktorí pochádzajú z rómskych komunít, a to aj z okolitých obcí.

 

 “Po tom dlhom období doma sa naozaj prevažne tešia, že sú v škole, sú spolu a majú čo robiť. Sú aj rodičia, ktorí majú strach a deti do školy nateraz nedali, ale tých je naozaj málo. Ani s testovaním žiaci nemajú problém. Už minulý týždeň si 25 ôsmakov a deviatakov vyskúšalo kloktacie testy, všetky výsledky boli negatívne. V stredu (21. 4.) máme takto otestovať okolo 300 žiakov,” povedala riaditeľka. Rozvrh starších žiakov je špeciálne upravený a prispôsobený adaptačnému programu, pre ôsmakov a deviatakov trvá tri týždne. “Tento týždeň sa venujú sociálnym vzťahom v triede, majú témy ako boj proti šikane, prispôsobovanie sa prostrediu, komunikácia, budovanie tímu a podobné aktivity. Majú aj hodiny niektorých predmetov klasicky s tým, že sa neskúša a všetko sa opakuje,” priblížila Davidová. Deti si podľa nej opäť potrebujú zvyknúť na prostredie, vzťahy a pravidlá, ktoré v škole fungujú. Absencia sústavného prezenčného vyučovania sa prejavila na ich sústredenosti aj prebratom učive.

V minulých týždňoch pre žiakov druhého stupňa okrem dištančnej výučby robili na škole intenzívne konzultácie v skupinách do päť detí, tie pokračujú aj teraz pre piaty až siedmy ročník. Keďže kecerovská škola funguje ako spádová aj pre deti z Boliarova, Rankoviec, Vtáčkoviec a Opinej, dochádzke od pondelka (19. 4.) veľmi pomohlo opätovné posilnenie autobusových spojov. Predtým mali viacerí žiaci problém dostať sa do školy a naspäť domov. Škola pritom funguje v prezenčnom vyučovaní pre prvý stupeň už od 15. marca. Väčšina žiakov, ktorí končia základnú školu, sa hlási na stredné odborné školy, či už technické, pedagogické, zdravotnícke či poľnohospodárske, časť žiakov ide ešte pred dokončením základnej školy na dvojročné učebné odbory na elokovanom pracovisku košickej SOU technickej v Kecerovciach. V prípade, ak by boli na stredné školy riadne prijímacie skúšky, budú to mať podľa riaditeľky ťažké, vzhľadom na doterajšie podmienky dištančnej výučby, ktoré mali doma. “My sme robili, čo sa dalo, ale jednoducho nenahradíme tú sústavnosť v škole. Robíme aj teraz všetko, čo je možné a aby ten, kto chce, mal aj doučovanie,” dodala.