Regióny Košice

Diviaky sa na košickom Sídlisku Ťahanovce udomácnili, mestská časť chystá ďalší odstrel

Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

KOŠICE – Situácia týkajúca sa výskytu diviačej zveri medzi obytnými domami a na verejnom priestranstve na košickom Sídlisku Ťahanovce je podľa vedenia tejto mestskej časti (MČ) opäť vážna. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že žiada o povolenie na ďalší hon a lov.

Diviaky sa po sídlisku pohybujú aj v denných hodinách na miestach v tesnej blízkosti komunikácií. Podľa MČ je situácia vážna aj preto, že diviačie matky vyvádzajú mláďatá a dá sa predpokladať, že môžu zaútočiť aj na človeka, a to na miestach, kde by sa ich výskyt vôbec neočakával. „MČ sa z týchto dôvodov naliehavo obrátila  na pozemkový a lesný odbor okresného úradu so žiadosťou o opatrenia a vydanie nariadení smerujúcich k výraznej a účinnej regulácii celkového počtu diviačej zveri a obmedzenia ich pohybu na nepoľovných plochách MČ. A to v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov v podobnom rozsahu a za podmienok, ako boli vo februári,“ uvádza. Prednostka miestneho úradu Beáta Zemková pre TASR spresnila, že vtedy sa ich podarilo uloviť 12. Hon na diviaky už niekoľkokrát uskutočňoval aj v minulosti.

„Vzhľadom na opätovne zhoršujúcu sa situáciu prichádzajú neustále podnety na výskyt diviakov a MČ vyvíja maximálne úsilie na jej riešenie,“ dodala Zemková s tým, že okrem uvedeného povolenia v spolupráci s poľovníckym združením Lovena hľadajú aj iné možnosti. Podľa jej slov sa diviačia zver vyskytuje najmä v dolnej časti MČ Sídlisko Ťahanovce, a to v úrovni Americkej triedy – pri čerpacej stanici, pod Ťahanovským lesom v úrovni Čínskej, Pekinskej a Hanojskej ulice. Ich pohyb zaznamenali aj na Viedenskej, Berlínskej či Bruselskej ulici. MČ je umiestnená v blízkosti lesa a krovín, ktoré sú miestom zdržiavania sa práve tohto typu zveri. Ako prednostka hovorí, dôvodom, prečo sa pohybujú aj v zaľudnenej oblasti, je zrejme nedostatok potravy.