Regióny Košice

Denná kapacita košického krematória je využitá takmer na maximum

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Štefan PuškṚ

KOŠICE – Obe kremačné pece v košickom krematóriu momentálne fungujú v nepretržitej prevádzke, ich denná kapacita je využitá takmer na maximum. Pre TASR to uviedla riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) Marta Popríková.

 

V januári podľa jej slov vykonali 555 spopolnení, v medziročnom porovnaní ide takmer o 74-percentný nárast. „K 16. februáru sme vykonali takmer rovnaký počet spopolnení ako za celý mesiac február 2020,“ dodala. V týchto dňoch sa v krematóriu podľa nej uskutoční denne 28 až 29 kremácií. Čo sa týka pohrebov, v januári ich počet medziročne vzrástol o 70 percent. Vlani vo februári ich vykonali 23 a za prvých 16 dní tohtoročného februára ich bolo 41.

Ako Popríková pripomenula, kapacita dvoch chladiacich boxov v krematóriu je 150 miest. Ich naplnenosť sa pohybuje na úrovni okolo 80 percent. „Chladiaci box na verejnom cintoríne s kapacitou 25 miest zatiaľ nevyužívame,“ spresnila. Približne pred mesiacom bola kapacita chladiarenských boxov v krematóriu a na cintoríne naplnená približne na 34 percent. Podľa nej zatiaľ nie je nutné meniť harmonogram prác a aktuálne situáciu nekomplikujú ani výpadky zamestnancov pre ochorenie COVID-19.

SMsZ pripomína, že kremáciu nebožtíkov môžu využiť aj pozostalí z iných regiónov. Pochovávanie sa sústreďuje väčšinou na ľudí s trvalým bydliskom v Košiciach. Košický verejný cintorín a krematórium evidujú zvýšený nápor na pochovávanie od vlaňajšieho novembra. Od 9. januára boli nútení dočasne spustiť aj druhú pec. V súčasnosti fungujú obe.