Regióny Košice Rožňava

Deň matiek v Betliari prinesie i prednášku o výchove detí v rodine Andrássyovcov

Na snímke vpravo Evanjelický kostol augsburského vyznania z roku 1794. Zdroj: TASR/František Iván

BETLIAR – V obci Betliar v okrese Rožňava sa v nedeľu popoludní koná Deň matiek a rodiny. V tunajšom evanjelickom kostole je pre návštevníkov pripravené divadelné predstavenie, športové aktivity aj prednáška o výchove detí v rodine Andrássyovcov. Uviedla to Martina Štěpán zo združenia GemArt – Gemerský umelecký inštitút, ktoré podujatie organizuje.

Program rodinného podujatia odštartuje o 14.00 h v betliarskom evanjelickom kostole a v areáli nad kostolom. “Cieľom podujatia je spájať a vytvárať komunity. Predpokladáme, že na podujatie by mohlo prísť 300 až 400 ľudí,” priblížila Štěpán. Ako dodala, pre návštevníkov budú pripravené športové aktivity, kreatívne workshopy, koncert v priestoroch kostola i detské divadelné predstavenie.

Súčasťou podujatia bude aj prednáška s názvom Matky aristokratky. Riaditeľka Slovenského národného múzea – Múzea Betliar Tímea Mátéová na príklade rodu Andrássyovcov predstaví výchovu detí na prelome 19. a 20. storočia. Návštevníkom priblíži, ako šľachtici vychovávali svoje deti, akými matkami boli aristokratky a aké detstvo mali ich potomkovia.