Regióny Košice

Colníci zaistili ďalšie cigarety vo vagóne s rudou, ale i drogy a zbraň

Zdroj : FB / Finančná správa

MICHALOVCE – Na železnici v Maťovciach v okrese Michalovce zaznamenali pracovníci Finančnej správy (FS) SR po nedávnom záchyte takmer 82.000 kusov cigariet v utorok (19. 10.) ďalší pokus o prepašovanie cigariet ukrytých v náklade železnej rudy. Ďalšie cigarety bez platných ochranných známok zaistili v obci Leles v Trebišovskom okrese. Pri kontrole osobného motorového vozidla v meste Trebišov tiež odhalili drogy a zbraň, informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová.

 

Pracovníci Finančnej správy vykonali fyzickú kontrolu vlaku s nákladom voľne loženej neaglomerovanej železnej rudy na základe podozrenia detekovaného skenerom. “V dvoch vagónoch boli ukryté cigarety v celkovom množstve 20.000 kusov,” priblížila Nimrichterová s tým, že všetky cigarety boli balené v spotrebiteľských baleniach a boli označené kontrolnou známkou Duty Free Only. Finančný únik na cle a daniach colníci vyčíslili na 3330 eur. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) vedie v prípade trestné stíhanie pre prečin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru. Zatiaľ neznámemu páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Rovnaký postih hrozí aj osobám, ktoré príslušníci colného úradu v spolupráci s KÚFS zadržali počas akcie v Lelese. “Počas tejto akcie poverený príslušník KÚFS zabezpečil podľa platných daňových predpisov 7800 kusov cigariet a 19,8 kilogramu rezaného tabaku na fajčenie, ktoré neboli označené platnou kontrolnou známkou,” ozrejmila hovorkyňa s tým, že finančný únik v tomto prípade predstavoval sumu 2676 eur.

Zbraň a drogy zaistila hliadka Finančnej správy za účasti služobného psa vycvičeného na detekciu pachových stôp omamných a psychotropných látok, ktorý v interiéri vozidla označil podozrivé miesta. “Vo vozidle bola nájdená krátku zbraň aj malé priehľadné igelitové vrecúška a priehľadná plastová tuba obsahujúce bielu kryštalickú látku,” doplnila Nimrichterová. Kontrolovanú osobu i vozidlo odovzdali pracovníci kriminalistom z trebišovského okresného policajného riaditeľstva.